لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

بریتانیا: تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی اجرایی می‌شود


آغاز اعمال تحریم‌های بریتانیا علیه جمهوری اسلامی
آغاز اعمال تحریم‌های بریتانیا علیه جمهوری اسلامی

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی که از روز پنجشنبه، ۲۳ آذر، اجرایی می‌شود به این کشور اختیارات جدید همه جانبه‌ای می‌دهد تا جمهوری اسلامی و عواملش را به دلیل نقض حقوق بشر، سرکوب خشونت‌آمیز معترضان، و فعالیت‌های مخرب بین‌المللی پاسخگو کند.

در ابن بیانیه آمده است: «این تحریم‌ها در ماه ژوئیه (تیرماه) در واکنش به تهدیدهای بی‌سابقه رژیم ایران، از جمله تلاش‌ها برای تضعیف صلح و امنیت در سراسر خاورمیانه و توطئه‌ها برای ترور افراد در خاک بریتانیا وضع شده است.»

این تحریم‌ها شامل اعمال محدودیت‌های تجاری جدیدی علیه صادرات قطعات برای پهپادها است و به دولت بریتانیا اختیارات جدیدی برای اعمال تحریم‌ها علیه صنعت کشتیرانی می‌بخشد که در نقض تحریم‌های موجود یا متعلق به یا تحت کنترل افراد تحریم شده هستند.

دیوید کامرون وزیر امور خارجه گفت: «رفتار رژیم ایران تهدیدی غیرقابل قبول برای بریتانیا و شرکای ما است.»

او همچنین اضافه کرد که جمهوری اسلامی «همچنان به تهدید مردم در خاک بریتانیا ادامه می‌دهد و از نفوذ خود برای بی ثبات کردن خاورمیانه از طریق حمایت از گروه های مسلح از جمله حماس و جهاد اسلامی فلسطینی استفاده می کند.»

به گفته کامرون اعمال تحریم‌های جدید بریتانیا علیه جمهوری اسلامی «به ما اختیارات جدید گسترده‌ای برای مقابله با این رفتار وحشتناک می‌دهد. فهرست تحریم شدگان امروز پیامی روشن به رژیم می‌فرستد که ما شما را مسئول اعمالتان می‌دانیم.»

وزارت خارجه بریتانیا در این بیانیه گفت لندن همچنین با هماهنگی ایالات متحده، اولین فهرست افراد و سازمان‌هایی را که به دلیل حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های تروریستی حماس و جهاد اسلامی فلسطینی مشمول تحریم‌های جدید هستند اعلام کرده است.

در فهرست وزارت خارجه بریتانیا آمده است: «اولین مجموعه اسامی تحریم شده شامل اسماعیل قاآنی است که هدایت نهاد بدنام نیروی قدس سپاه را بر عهده دارد، عملیات رژیم ایران در خارج از کشور را رهبری می‌کند، و از شرکای منطقه‌ای و گروه‌های نیابتی پشتیبانی می‌کند.»

در این بیانیه آمده است که فهرست ۷ فرد و یک نهاد دیگر تحریم شده که همگی با حماس و جهاد اسلامی فلسطینی مرتبط هستند به دلیل مشارکت در فعالیت‌های خصمانه توسط این گروه‌های مسلح تحت حمایت رژیم ایران که شامل اقداماتی با هدف تهدید، برنامه‌ریزی یا ایجاد بی ثباتی اسرائیل است، اعلام شده است.

افرادی که مشمول ممنوعیت سفر به بریتانیا و مسدود شدن دارایی‌ها هستند عبارتند از: اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران. محمد سعید ایزدی، رئیس سپاه پاسداران -شاخه فلسطینی و رئیس واحد عملیات خارجی ابوجهاد، و سه عضو دیگر شاخه فلسطینی سپاه پاسداران. همچنین خالد قدومی، نماینده حماس در ایران و ناصر ابوشریف، نماینده جهاد اسلامی فلسطینی در ایران.

حماس و جهاد اسلامی مورد حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی روز ۱۵ مهر اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار دادند و با هجوم به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ نفر عمدتاً غیرنظامیان را کشتند و حدود ۲۴۰ نفر از جمله کودکان، زنان، و سالمندان را به گروگان گرفتند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، اسرائیل، ژاپن و شمار دیگری از کشورها حماس و جهاد اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

بریتانیا تا کنون، بیش از ۳۵۰ تحریم علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی در واکنش به نقض حقوق بشر در ایران و نفوذ بدخیمانه‌اش در سطح بین‌المللی اعمال کرده است.

بریتانیا روز جمعه ۱۷ آذر با انتشار بیانیه‌ای از تحریم پنج نفر از مسئولان سامانه حمل و نقل عمومی در تهران و بخش‌های قضائی-امنیتی حکومت ایران خبر داد که در اعمال «سیاست حجاب اجباری» و سرکوب آزادی‌های بنیادین» مشارکت داشته‌اند.

همزمان با این تحریم‌ها، دیوید کامرون تاکید کرد که «جنایتکاران و رژیم‌های سرکوبگری که حقوق بنیادین و آزادی‌های مردم عادی را در جهان پایمال می‌کنند» از سوی بریتانیا تحمل نمی‌شوند.

بر اساس این تحریم‌ها، دارایی‌های تحریم‌شدگان مسدود و معامله با آنها ممنوع شده و آنها از حق ورود یا حضور در قلمرو بریتانیا محروم می‌شوند.

XS
SM
MD
LG