لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

سونامی بازداشت در ایران


سونامی بازداشت ؛ بازداشت شدگان ۱۴۰۱
سونامی بازداشت ؛ بازداشت شدگان ۱۴۰۱

حاکمیت با شروع دور جدید اعتراضات علاوه بر سرکوب بی‌رحمانه سونامی بازداشت راه انداخته است و تنها در یک مورد ۳۰ نفر در شهرستان صحنه کرمانشاه بازداشت شدند.

‌‌دادستان مرکز استان کرمانشاه بازداشت ۳۰ نفر را مرتبط با کشته شدن یکی از نیرو‌های امنیتی به نام سرهنگ پاسدار نادر بیرامی دانست.

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد تاکنون ۱۳ نفر هم در رابطه با حادثه ایذه دستگیر شدند که ۱۲ نفر در بازداشت هستند و ۱ نفر با قرار تامین آزاد شده است.

خبرگزاری هرانا نیز از بازداشت ۹ شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای شیراز، شوش، کرج، چابهار و تبریز در روز جمعه ۲۷ آبان خبر داد.

طی روزهای اخیر شیلا کریمی، وحید احمدی و آمانج ملکی در ارتباط با اعتراضات سراسری، در شهرهای ابهر و سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

اشراق نجف‌آبادی، عضو سابق تیم ملی دوچرخه سواری کوهستان ایران نیز در ۱۸ آبان‌ پس از مراجعه به کلینیک دندان‌پزشکی بازداشت شده است.

همچنین در روزهای اخیر و در جریان اعتراضات سراسری؛ ۶ شهروند از جمله دو نوجوان به نام های پویا کشن، رکسانا نیازی، رامین عالی نیا، مبین حسین زهی، عبدالله میربلوچزهی و عبیدالله هیبتان توسط نیروهای امنیتی در تهران، بابل، اردبیل و ایرانشهر بازداشت شدند.

بر اساس گزارش های منتشر شده طی روزهای اخیر، ۸ شهروند از جمله سه دانشجو با نام های زهرا صالح، حامد باقری، محمد جاویدی، آتیلا زارع، رضا امیری، محمدامین مقصودی دانشجوی مهندسی پلیمر دانشگاه امیرکبیر، صدف اکبری دانشجوی دندانپزشکی و آیدا اکبری، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در تبریز و تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بازداشت‌ها صرفا به محدوده دانشگاه و خیابان محدود نبود و در بین هنرمندان نیز تداوم داشت. شیرین صمدی⁩، هنرمند و مجری سابق تلویزیون نیز در روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی در شهرک اکباتان بازداشت شد و هنوز از اتهامات مطروحه علیه این هنرمند، اطلاعی منتشر نشده است.

در ادامه بازداشت روزنامه‌نگاران نیز فرید مرادی، مدیر مسئول نشریه محیط زیستی بلوط بازداشت شده است. وی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس است که فعالیت مطبوعاتی داشت.

در جریان اعتراضات سراسری طی چهار روز گذشته بازداشت ۹ دانشجو در شهرهای مختلف صورت گرفت که این دانشجویان توسط نیروهای امنیتی در یزد، تهران و اصفهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بازداشت‌های صورت گرفته توسط دستگاه‌ها و نهادهای مختلف امنیتی صورت می‌گیرد و همین موضوع باعث بغرنج شدن وضعیت بازداشتی‌ها و سرگردانی خانواده‌ها می‌شود، به طور مثال فقط در یک مورد فرمانده سپاه عاشورا با اشاره به اعتراضات در استان آذربایجان شرقی اذعان کرد که این نهاد نظامی و امنیتی طی ۵۰ روز گذشته، ۶۰۰ نفر را بازداشت و دستگیر کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG