لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

دهمین هفته اعتراض‌های سراسری؛ خامنه‌ای: «بساط شرارت» جمع خواهد شد


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران.

همزمان با ادامه اعتراض‌های گسترده در نقاط مختلف ایران و شدت‌گیری سرکوب معترضان، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز شنبه تهدید کرد «بساط شرارت» جمع خواهد شد.

خامنه‌ای که روز شنبه ۲۸ آبان سخنرانی می‌کرد بارها از واژه «دشمن» به عنوان عامل اصلی اعتراضات جاری در کشور استفاده کرد، و بدون ارائه هیچ سندی مدعی شد معترضان به «قرآن‌سوزی، مسجدسوزی، و دشمنی با ایران» برخاسته‌اند. این در حالی است که نیروهای امنیتی ایران تاکنون صدها نفر را کشته‌اند و در جمعه موسوم به «جمعه خونین» زاهدان، با تیراندازی مستقیم به سوی نمازگزاران ده‌ها شهروند بلوچ را کشتند.

رهبر حکومت ایران که همانند دیگر مقامات جمهوری اسلامی از اعتراضات سراسری به عنوان «اغتشاشات» نام برد، گفت نیروهای امنیتی از برخورد با معترضان خسته نمی‌شوند و اینکه هر یک از معترضان «باید به اندازه گناهشان مجازات شوند.»

خودداری مقامات جمهوری اسلامی و در راس آنها علی خامنه‌ای از قبول هرگونه مسئولیت در قبال اعتراضات سراسری و انتساب آن به عوامل خارجی و «دشمن» در حالی است که در روزهای اخیر اعتراضات و اعتصابات گسترده‌ای در بسیاری از شهرهای ایران برگزار شده است.

آنگونه که از شعار معترضان در اقصی نقاط ایران پیداست، آنها حکومت جمهوری اسلامی را عامل اصلی اعتراضات و براندازی آن را یگانه راه حل مشکلات می‌دانند.

پیشتر برخی از دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی تمام شدن اعتراض‌ها شده‌اند اما معترضان برای دهیمن هفته متوالی کماکان در دانشگاه‌ها، شهرها و روستاها علیه حکومت تظاهرات می‌کنند.

XS
SM
MD
LG