لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

لندن در تلاش برای حل معضل آسانژ| اکوادور: او در نهایت باید از سفارت برود


جولیان آسانژ، بنیانگذار ۴۶ ساله ویکی‌لیکس، حدود شش سال است که به سفارت اکورادور در لندن پناه برده است.
جولیان آسانژ، بنیانگذار ۴۶ ساله ویکی‌لیکس، حدود شش سال است که به سفارت اکورادور در لندن پناه برده است.

همزمان با ادامه تلاش‌های دولت بریتانیا برای حل معضل بنیانگذار ۴۶ ساله ویکی‌لیکس، که حدود شش سال است به سفارت اکوادور در لندن پناه برده است، رئیس جمهوری اکوادور روز جمعه اعلام کرد جولیان آسانژ باید در نهایت ساختمان سفارت آن کشور در بریتانیا را ترک کند.

پس از آن که در سال ۲۰۱۰ دو زن در سوئد علیه جولیان آسانژ بابت «آزار جنسی» شکایت کردند، دادستانی سوئد خواستار بازجویی از او شد، اما به دنبال امتناع آسانژ از این کار، دادستانی سوئد در نهایت با بیان این که انتقال او برای بازجویی ممکن نیست پرونده را مختومه اعلام کرد.

اما به دنبال انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا در سایت افشاگر ویکی‌لیکس در همان سال، وزارت دادگستری ایالات متحده تحقیقات درباره بنیانگذار سوئدی آن را آغاز کرد و خواستار استرداد او به آمریکا شد. وزیر دادگستری آمریکا گفته است بازداشت آسانژ از اولویت‌های آن وزارتخانه است.

شبکه خبری اسکای روز جمعه در گزارشی در همین زمینه از قول لنین مورنو رئیس جمهوری اکوادور نوشت که او در سفر اخیر خود به لندن با مقام‌های دولت بریتانیا درباره وضعیت آسانژ گفت‌وگو کرده و گفته است که وی در نهایت باید از ساختمان سفارت اکوادور در لندن خارج شود.

با این حال به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی دولت بریتانیا در واکنش گفت در سفر هفته پیش رئیس جمهوری اکوادور به لندن صحبتی در این زمینه نشد.

آقای مورنو هفته گذشته برای شرکت در یک نشست بین المللی درباره ناتوانی‌های جسمی در جهان به بریتانیا رفته بود.

یک قاضی بریتانیایی اواسط بهمن گذشته با لغو حکم بازداشت آسانژ مخالفت کرد و به این ترتیب او همچنان تحت پیگرد است و در صورت خروج از سفارت اکوادور دستگیر می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG