لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۳

دستگیری جولیان آسانژ در اولویت وزارت دادگستری آمریکا


منابع آگاه آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان می گویند پرونده ای علیه جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکیلیکس، تهیه کرده اند.

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا در دولت پرزیدنت دونالد ترامپ، روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه در کنفرانسی خبری اعلام کرد که بازداشت جولیان آسانژ از اولویتهای وزارت دادگستری آمریکا تحت کابینه پرزیدنت ترامپ است.

وزارت دادگستری آمریکا از سال ۲۰۱۰ در حال تحقیق و بررسی فعالیت های جولیان آسانژ بوده است. سال ۲۰۱۰ سالی بود که سازمان غیرانتفاعی ویکیلیکس هزاران سند طبقه بندی شده امنیتی آمریکا را افشا کرد.

مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا، در سخنرانی هفته پیش خود گفته بود آقای آسانژ در سال ۲۰۱۰ از یکی از افسران اطلاعاتی ارتش آمریکا خواسته بود که یک سری مدارک امنیتی را دزدیده و در اختیار ویکیلیکس قرار دهد.

نشریه نیویورک تایمز به نقل از یک مقام آمریکای گفت وزارت دادگستری آمریکا در حال انجام تحقیقاتی است مبنی بر اینکه آیا فعالیت های جولیان آسانژ به امنیت ملی و روابط دیپلماتیک آمریکا صدمه زده است یا نه.

به نوشته نیویورک تایمز، مقامات وزارت دادگستری آمریکا، دادستان های ویرجینیا را تحت فشار قرار داده اند تا چارچوبی برای اتهامات احتمالی آقای آسانژ تهیه کنند. اما احتمال وارد کردن اتهامی سنگین همچون جاسوسی به آقای آسانژ ضعیف به نظر می رسد.

در حال حاضر، کوچکترین اتهام احتمالی علیه جولیان آسانژ دزدیدن مدارک دولتی محسوب می شود که به عقیده دادستان ها، به اندازه ای قوی نیست که منجر به استرداد آسانژ به آمریکا و محاکمه او شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG