لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

قاضی بریتانیایی درخواست لغو حکم بازداشت بنیانگذار ویکی‌لیکس را رد کرد


یک قاضی بریتانیایی روز سه شنبه با لغو حکم بازداشت جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس مخالفت کرد و به این ترتیب او که بیش از پنج سال است در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته همچنان تحت پیگرد خواهد بود و در صورت خروج دستگیر خواهد شد.

وکیل آقای آسانژ پیشتر با این استدلال که موکلش دیگر از سوی دستگاه قضایی سوئد بابت اتهام آزار جنسی که علیه او مطرح شده تحت تعقیب نیست، خواستار لغو حکم بازداشت او شده بود، که به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس قاضی «اِما آرباتنات» این درخواست را رد کرد.

حکم بازداشت جولیان آسانژ سال ۲۰۱۲ صادر شده بود، اما بنیانگذار سایت جنجالی ویکی‌لیکس به دلیل نگرانی از آن که دولت بریتانیا یا سوئد او را به ایالات متحده تحویل دهند، به سفارت اکوادور پناهنده شد و از ژوئن آن سال تا کنون موفق به خروج از ساختمان آن نشده است.

قاضی آرباتنات در دادگاه خظاب به وکیل آقای آسانژ ۴۶ ساله گفت، «قانع نشدم که چرا باید حکم جلب لغو شود.» وی هنگام قرائت حکم با اشاره به غیبت جولیان آسانژ در جلسه دادگاه افزود «دستگاه قضایی می‌تواند از سوی متهمانی که در دادگاه حاضر نمی‌شوند، تضعیف شود.»

پس از آن که در سال ۲۰۱۰ دو زن در سوئد علیه آقای آسانژ بابت «آزار جنسی» شکایت کردند، دادستانی سوئد خواستار بازجویی از او شد. پس از آن که وی از بازجویی سر باز زد، دادستانی سوئد با بیان این که انتقال آسانژ برای بازجویی ممکن نیست پرونده را مختومه اعلام کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده از سال ۲۰۱۰ و به دنبال انتشار اسناد محرمانه دولتی در ویکی‌لیکس، تحقیقات درباره آسانژ را آغاز کرد و خواستار استرداد او به آمریکا شد. جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا آخر فروردین گفت بازداشت آسانژ از اولویت‌های آن وزارتخانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG