لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

تغییرات در کابینه سوناک؛ وزیر کشور رفت، دیوید کامرون بازگشت


دیوید کامرون، نخست وزیر اسبق بریتانیا و وزیر امور خارجه تازه منصوب شده این کشور.
دیوید کامرون، نخست وزیر اسبق بریتانیا و وزیر امور خارجه تازه منصوب شده این کشور.

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، با ایجاد تغییراتی در کابینه خود دیوید کامرون، نخست وزیر اسبق را روز دوشنبه به عنوان وزیر امور خارجه به دولت بازگرداند.

این تغییرات همراه با برکناری سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، صورت گرفت. براورمن در مقاله‌ای که گفته می‌شود بدون اجازه منتشر کرده بود، از رفتار پلیس در تجمعات مربوط به حمله اسرائيل به مواضع حماس انتقاد کرده بود.

به گزارش رویترز، ‌براورمن که پیشتر نیز مواضع جنجالی داشته است، هفته گذشته در مقاله‌ای پلیس را به داشتن «استانداردهای دوگانه» در اعتراضات متهم کرد و نوشت پلیس در مقابل تظاهرات‌کنندگان دست‌راستی سختگیر است، اما با تظاهرات کنندگان طرفدار فلسطینی‌ها نرم برخورد می‌کند.

حزب مخالف محافظه‌کار حاکم، حزب کارگر، مدعی شد که آن مقاله تنش بین تظاهرات کنندگان طرفدار فلسطینی‌ها و تظاهرات‌کنندگان دست‌راستی مخالف آنها در روز شنبه را شعله‌ور کرد.

در جریان آن تنش‌ها نزدیک به ۱۵۰ نفر دستگیر شدند.

رویترز می‌گوید بازگشت کامرون به دولت حاکی از آن است که سوناک می‌خواهد از جبهه میانه‌روی حزب خود دلجویی کند و نه جناح راست حزبش که از براورمن حمایت می‌کنند.

یکی دیگر از تغییرات دولت سوناک استعفای ترز کافی، وزیر محیط زیست بریتانیا، د رروز دوشنبه است.

سوناک در نامه‌ای در پاسخ به استعفای او، از کافی به خاطر خدماتش تشکر کرد.

این تغییرات که پیش از انتخابات سراسری آینده بریتانیا صورت می‌گیرد در حالی است که حزب کارگر در نظرسنجی‌ها با اختلاف به نسبت زیادی از حزب محافظه‌کار جلوتر است و سوناک نتوانسته این فاصله را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG