لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای از «رژیم ایران» خواست توماج صالحی را آزاد کند


توماج صالحی
توماج صالحی

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای روز جمعه ۷ اردیبهشت با اشاره به صدور حکم اعدام توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی برای توماج صالحی، خواننده رپ ایرانی، از حکومت جمهوری اسلامی خواست تا فورا او را آزاد کند.

مدیرعامل اتحاد علیه ایران هسته‌ای ضمن محکوم کردن صدور این حکم در بیانیه‌ای نوشت: «توماج با موسیقی خود صدای مردم ایران بوده است. به همین دلیل است که رژیم ایران از او می‌ترسد و سعی می‌کند او را ساکت کند. اما توماج نیز مانند میلیونها ایرانی دیگر ساکت نخواهد شد.»

مارک والاس، افزود: «آمریکا و متحدانش باید به خواست خود برای آزادی فوری توماج و سایر زندانیان سیاسی از زندان‌های جمهوری اسلامی ادامه دهند. اما خواستن به تنهایی کافی نیست چرا که زندگی توماج در خطر است و متحدان آمریکا در اروپا هم باید با اولتیماتومی صریح به جمهوری اسلامی، فورا دیپلماتهای رژیم ایران را از پایتخت‌هایشان اخراج کنند و تهران را تحت فشار بگذارند.»

او همچنین تصریح کرد: «رژیم ایران فقط زبان زور را می‌فهمد و اکنون زمان آن رسیده تا با انزوای دیپلماتیک کامل و بستن سفارتخانه‌ها و قطع همه روابط دیپلماتیک، برای سران جمهوری اسلامی روشن کنیم که اقداماتش عواقب شدیدی در پی خواهد داشت.»

همزمان کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هم هفتم اردیبهشت‌ماه در گزارشی درباره ایران، از جمهوری اسلامی خواست تا ضمن لغو حکم اعدام توماج صالحی، این رپ‌خوان زندانی و تمامی افرادی که به دلیل ابراز نظر، عقیده، و بیان هنری خود زندانی شده‌اند را را فورا و بدون قید و شرط آزاد و اجرای مجازات اعدام را متوقف کند.

توماج صالحی، رپر ایرانی مخالف جمهوری اسلامی اوایل آبان ماه ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای حکومتی بازداشت و روانه زندان شد. او یک سال بعد با قید وثیقه آزاد اما دوباره چند روز بعد بازداشت و راهی زندان اصفهان شد.

او ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اتهام «اجتماع و تبانی، و معاونت در بغی» محاکمه شد و حکم اعدامش روز ۵ اردیبهشت به وکلایش ابلاغ شد.

XS
SM
MD
LG