لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل: توماج صالحی باید «فوری و بی‌قید و شرط» آزاد شود


توماج صالحی، رپر ایرانی مخالف جمهوری اسلامی
توماج صالحی، رپر ایرانی مخالف جمهوری اسلامی

در یکی از تازه‌ترین واکنش‌های نهادهای بین‌المللی به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد صدور این حکم به دلیل استفاده این هنرمند از حق آزادی بیان در پشتیبانی از جنبش «زن،زندگی، آزادی» را محکوم کرد.

کمیته حقیقت‌یاب «مصرانه» خواستار آزادی «فوری و بی‌قید و شرط» توماج صالحی شده و از دولت جمهوری اسلامی خواسته است که تمامی احکام اعدام علیه کسانی را که از حق آزادی خود بهره برده‌اند، متوقف کند.

کمیته حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی، در پی کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد تشکیل شد و با گردآوری و حفظ اسناد و شناسایی مظنونان نقض حقوق بشر، در راستای پاسخ‌گوکردن دست‌اندرکاران ارتکاب جنایات گام‌های جدی برداشته است.

سه عضو کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل
سه عضو کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل

کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ۱۶ فروردین با تصویب قطعنامه‌ای ماموریت کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل را برای یک سال دیگر تمدید کردند.

پیشتر، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز در بخشی از گزارش خود درباره ایران، با اشاره به توماج صالحی، از جمهوری اسلامی خواست تا ضمن لغو حکم اعدام او، این رپ‌خوان زندانی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کند.

توماج صالحی، رپر ایرانی مخالف جمهوری اسلامی، اوایل آبان ۱۴۰۱ در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای حکومتی بازداشت و روانه زندان شد. او یک سال بعد با قید وثیقه آزاد اما دوباره چند روز بعد بازداشت و راهی زندان اصفهان شد.

توماج صالحی ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اتهام «اجتماع و تبانی، و معاونت در بغی» محاکمه و حکم اعدامش روز ۵ اردیبهشت به وکلایش ابلاغ شد.

XS
SM
MD
LG