لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

بیانیه ۱۴ زندانی سیاسی در محکومیت حکم اعدام توماج صالحی: سکوت امروز به معنی حکم فردا برای ما است


توماج صالحی، خواننده معترض در ایران
توماج صالحی، خواننده معترض در ایران

چهارده زندانی سیاسی، روز هفتم اردیبهشت، در بیانیه‌ای از زندان اوین صدور حکم اعدام برای توماج صالحی را بی‌شرمانه خواندند که با «رویه‌ای رسوا در بیدادگاه‌های نظام یک‌بار دیگر ماهیت ضد بشری و عمق تباهی این حکومت را افشا کرد.»

این زندانیان سیاسی در بیانیه خود گفتند «حکومت اسلامی» که توهم دارد در خارج از کشور دارای اقتدار است در داخل «با لشکرکشی، خیابان‌ها را به میدان جنگ تن به تن با زنان آزادی‌خواه ایران تبدیل کرده» و در تلاش برای انتقام‌جویی از معترضان و مخالفان خود با «مدنی‌ترین نوع مبارزه و حتی اعتراض به زبان هنر هم با نهایت بی‌رحمی واکنش نشان می‌دهد.»

در این بیانیه حکم اعدام توماج صالحی، صدور احکام غیر انسانی علیه معترضان و مخالفان، و حبس‌های طولانی و تبعید به عنوان «طناب‌های آماده برای گردن» توصیف شده و آمده است که رژیم می‌کوشد با آن‌ها «به جامعه هشدار دهد که هر اعتراضی حتی بی‌خشونت و مدنی را هم با پنجه‌ی استبداد انتظار می‌کشد.»

گلرخ ایرایی، هستی امیری، رسول بداقی، مصطفی تاجزاده، امیرسالار داودی، ویدا ربانی، حسین رزاق، رضا شهابی، نرگس محمدی، عبدالله مومنی، محمد نجفی، صدیقه وسمقی، فائزه هاشمی، و مریم یحیوی در خاتمه می‌گویند که «پیام آمران و حاکمان حکم توماج دقیق به ما رسیده! زنهار که سزای سکوت امروز ما، حکم فردای تک‌ تک ماست که هر صدایی را خفه خواهند کرد. غافل از آنکه پایان این تباهی مطلقه با قدرت بی انتهای مقاومت مردم در همین خیابان‌های اشغال شده‌ خواهد بود.»

صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، خواننده معترض، موجی از اعتراض‌های داخلی و خارجی را به همراه داشته است.

بسیاری از هنرمندان و چهره‌های مشهور، با انتشار پیام‌های دیداری، شنیداری، یا مطالب متنوع دیگر، از جمله تصاویر یا آهنگ‌های توماج صالحی در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی، خواستار آزادی این خواننده جوان شدند.

بسیاری از فعالان و تشکل‌های صنفی این حکم را محکوم کرده‌اند. تشکل‌های صنفی معلمان در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این حکم نوشت پرونده ننگین حکومت هر روز سیاه‌تر می‌شود.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی که جمعه هفتم اردیبهشت منتشر شد، نسبت به سرکوب خشونت‌آمیز زنان ایرانی توسط جمهوری اسلامی، تحت قوانین سخت‌گیرانه حجاب اجباری، ابراز نگرانی کرد و همزمان خواهان آزادی بی‌قید و شرط توماج صالحی، رپ‌خوان معترض زندانی، شد.
این کمیساریا همچنین خواستار آزادی تمامی افرادی شد که به دلیل ابراز نظر، عقیده، و بیان هنری خود توسط جمهوری اسلامی زندانی شدند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان متحد از جمهوری اسلامی خواسته است اجرای مجازات اعدام را متوقف کند.

XS
SM
MD
LG