لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای نشست آتی «بزرگداشت قصاب تهران» در مجمع عمومی سازمان  ملل را   به شدت محکوم کرد


سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای روز چهارشنبه نهم خرداد با صدور بیانیه‌ای نشست در آستانه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل برای بزرگداشت ابراهیم رئیسی را محکوم کرد و او را «قصاب تهران» خواند.

این نشست قرار است روز پنج‌شنبه در مقر سازمان ملل برگزار شود.

مارک والاس، مدیرعامل سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای در این بیانیه گفت: سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای مراسم بزرگداشت ابراهیم رئیسی را که به «قصاب تهران» معروف است، محکوم می‌کند.

به گفته او «هیچ سازمان بین‌المللی یا دولتی نباید برای مردی که کارنامه‌اش با خون مردم ایران آلوده شده، تسلیت بگوید.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای از دولت آمریکا و متحدانش خواسته است در اعتراض، مراسم را ترک کنند.

امید ایروانی‌پور، مشاور سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای در مسائل حقوق بشر ایران و جامعه LGBTQI+ نیز گفت: «سازمان ملل تعهد خود به ترویج برخورد منصفانه و برابر با جامعه LGBTQI+ را نشان می‌دهد، اما در عین حال به مردی که نهادهای سرکوب‌گر جمهوری اسلامی را اداره می‌کرد، احترام می‌گذارد.»

به گفته او «رئیسی همجنس‌گرایی را یکی از کثیف‌ترین اعمال در تاریخ بشریت خوانده و از یک لایحه ضد-LGBTQI+ در اوگاندا حمایت کرده بود. این شرم‌آور است که مجمع عمومی سازمان ملل به مردی با چنین سابقه‌ای احترام می‌گذارد.»

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۹ خرداد به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که ایالات متحده مراسم ادای احترام مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ابراهیم رئیسی و کشته‌شدگان سقوط بالگرد در دهم خرداد را تحریم خواهد کرد.

براساس گزارش رویترز این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود با بیان اینکه «بعضی از بدترین موارد نقض حقوق بشر به‌ویژه علیه زنان و دختران ایران در دوران ریاست رئیسی بر دولت جمهوری اسلامی صورت گرفته است» تاکید کرد که نمایندگان ایالات متحده «به هیچ عنوان» در این رویداد سازمان ملل متحد که قرار است پنجشنبه ۱۰ خرداد برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.

گفته می‌شود مجمع عمومی سازمان ملل متشکل از ۱۹۳ عضو، به طور سنتی برای ادای احترام به رهبرانی که در زمان مرگشان رئیس دولت بودند، تشکیل جلسه می‌دهد و در آن مراسم سخنرانی‌هایی در مورد رئیس دولت مزبور انجام می‌شود.

یک دقیقه سکوت شورای امنیت سازمان ملل متحد به یاد قربانیان سقوط هلیکوپتر سران جمهوری اسلامی در جلسه اول خرداد با حضور معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد و حضور دبیرکل سازمان ملل متحد در دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی و ادای احترام او به ابراهیم رئیسی، رئیس دولت و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه او با اعتراض گسترده ایرانیان و شخصیتهای سیاسی دیگر کشورها روبرو شد.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم به علت ابراز تسلیت به ایران برای مرگ ابراهیم رئیسی و همراهانش مورد انتقاد شدید برخی اعضای جمهوری‌خواه کنگره قرار گرفت.

این جمهوری‌خواهان ابراهیم رئیسی را «قصاب تهران» خواندند و پیام تسلیت دولت آمریکا به مناسبت مرگ او را اقدامی نابجا دانستند اما جان کربی سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید این پیام را اقدامی مرسوم دانست و در عین حال گفت: «رئیسی بدون شک مردی بود که دستانش به خون ایرانیان زیادی آغشته بود.»

ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دولت او، امام جمعه تبریز و چند تن دیگر پس از سقوط بالگرد حامل آنها در جنگل دیزمار در استان آذربایجان شرقی در روز ۳۰ اردیبهشت کشته شدند.

XS
SM
MD
LG