لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

رویترز: آمریکا «به هیچ عنوان» در «مراسم ادای احترام مجمع عمومی سازمان ملل به ابراهیم رئیسی» شرکت نمی‌کند


خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۹ خرداد به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که ایالات متحده مراسم ادای احترام مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ابراهیم رئیسی و کشته‌شدگان سقوط بالگرد در دهم خرداد را تحریم خواهد کرد.

براساس گزارش رویترز این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود با بیان اینکه «بعضی از بدترین موارد نقض حقوق بشر به‌ویژه علیه زنان و دختران ایران در دوران ریاست رئیسی بر دولت جمهوری اسلامی صورت گرفته است» تاکید کرد که نمایندگان ایالات متحده «به هیچ عنوان» در این رویداد سازمان ملل متحد که قرار است پنجشنبه ۱۰ خرداد برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.

گفته می‌شود مجمع عمومی سازمان ملل متشکل از ۱۹۳ عضو، به طور سنتی برای ادای احترام به رهبرانی که در زمان مرگشان رئیس دولت بودند، تشکیل جلسه می‌دهد و در آن مراسم سخنرانی‌هایی در مورد رئیس دولت مزبور انجام می‌شود.

یک دقیقه سکوت شورای امنیت سازمان ملل متحد به یاد قربانیان سقوط هلیکوپتر سران جمهوری اسلامی در جلسه اول خرداد با حضور معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد و حضور دبیرکل سازمان ملل متحد در دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی و ادای احترام او به ابراهیم رئیسی، رئیس دولت و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه او با اعتراض گسترده ایرانیان و شخصیتهای سیاسی دیگر کشورها روبرو شد.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هم به علت ابراز تسلیت به ایران برای مرگ ابراهیم رئیسی و همراهانش مورد انتقاد شدید برخی اعضای جمهوری‌خواه کنگره قرار گرفت.

این جمهوری‌خواهان ابراهیم رئیسی را «قصاب تهران» خواندند و پیام تسلیت دولت آمریکا به مناسبت مرگ او را اقدامی نابجا دانستند اما جان کربی سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید این پیام را اقدامی مرسوم دانست و در عین حال گفت: «رئیسی بدون شک مردی بود که دستانش به خون ایرانیان زیادی آغشته بود.»

ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دولت او، امام جمعه تبریز و چند تن دیگر پس از سقوط بالگرد حامل آنها در جنگل دیزمار در استان آذربایجان شرقی در روز ۳۰ اردیبهشت کشته شدند.

XS
SM
MD
LG