لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

شرکت‌ اماراتی صاحب ۳۰ درصد سهام میدان گازی آذربایجان شد؛ ایران هنوز سهمی از نفت و گاز خزر ندارد


شرکت نفت ادنوک امارات متحده عربی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بزرگ نفت در خاورمیانه، سرمایه‌گذاری جهانی گاز خود را با خرید ۳۰ درصد از سهام میدان گازی آبشرون آذربایجان در دریای خزر، آغاز کرد.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، این اولین خرید بین‌المللی شرکت ادنوک در عرصه بالادستی صنعت نفت به شمار می‌آید. در این معامله، شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان، «سوکار» و «توتال انرژی» هر کدام ۱۵ درصد از سهام را به شرکت نفت ادنوک امارات متحده عربی واگذار کردند.

جزئیات بیشتری از این معامله که در ۴ اوت ۲۰۲۳ رسانه‌ای شد، هنوز فاش نشده است.

همچنین شرکت توتال فرانسه ۵۰ درصد سهام میدان گازی «آبشرون» ـ میدان بزرگ گازی دریای خزر ـ را که ماه گذشته میلادی فاز نخست آن راه‌اندازی شد، به عنوان اپراتور در اختیار دارد.

میدان گازی «آبشرون» که در آب‌های جمهوری آذربایجان قرار دارد، سالانه دو میلیارد متر مکعب و در فاز دوم پنج میلیارد متر مکعب تولید گاز خواهد داشت و یکی از «منابع جدید صادرات گاز به اروپا» به حساب می‌آید.

همزمان خبرگزاری رویترز نوشت شرکت ملی نفت ابوظبی امارات، «ادنوک» در نظر دارد تجارت جهانی گاز خود را نیز گسترش دهد.

ادنوک امارات در ماه مارس امسال نیز به شرکت بریتیش پترولیوم پیشنهاد داده بود که در مشارکت با یکدیگر ۵۰ درصد از سهم شرکت گازی «نیومِد انرژی» اسرائیل را خریداری کنند تا بتواند وارد بازار انرژی اسرائیل نیز شود.

از سویی دیگر، شرکت «دراگون اویل» امارات سال‌هاست که تولید گاز از میادین گازی ترکمنستان «در دریای خزر» را آغاز کرده است. این شرکت، آوریل امسال اعلام کرد در نظر دارد هشت میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جدید در میادین ترکمنستان انجام دهد.

جمهوری آذربایجان سال گذشته از فاز دوم میدان «شاه‌دنیز» ـ بزرگترین میدان گازی دریای خزر ـ ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به «اتحادیه اروپا» صادر کرد و طبق تفاهم‌نامه امضا شده میان دولت باکو و اتحادیه اروپا، این رقم تا سال ۲۰۲۶ حداقل دو برابر خواهد شد.

در شرایطی‌که «هر چهار کشور ساحلی دریای خزر» با تولید نفت و گاز در آب‌های سرزمینی خود به «منبع قابل اتکای انرژی اروپا» تبدیل شده‌اند، ایران هنوز نتوانسته «هیچ» میدان نفتی یا گازی را در دریای خزر توسعه نداده است.

XS
SM
MD
LG