لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

سفر وزیر دفاع اسرائیل به جمهوری آذربایجان؛فعالیت‌های بدخواهانه تهران در کانون مذاکرات


یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید در سفر به آذربایجان به مقامات این کشور در مورد «فعالیت‌های بدخواهانه تهران» هشدار خواهد داد.

آقای گالانت در بیانیه‌ای پیش از سفر خود گفت: «این سفر گام دیگری در روابط رو به رشد میان اسرائیل و آذربایجان است».

او افزود که در مورد خطر جهانی سلاح‌های هسته‌ای در دست جمهوری اسلامی ایران به آذربایجانی‌ها هشدار خواهد داد و جزئیاتی را نیز در رابطه با «اقدامات خطرناکی» که ایران داخل مرزهای اسرائیل و در سراسر خاورمیانه انجام می‌دهد به آنها ارائه می‌دهد.

وزیر دفاع اسرائیل در این سفر که تا روز جمعه، ۲۳ تیر ادامه خواهد داشت، با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، ژنرال ذاکر حسن‌اف، همتای آذربایجانی خود و دیگر مقامات ارشد امنیتی این کشور دیدار خواهد کرد.

اسرائیل یکی از عمده‌ترین تأمین‌کنندگان تسلیحاتی و همچنین خریداران نفت جمهوری آذربایجان است.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان در ماه ژانویه سال گذشته و به دنبال حمله یک فرد مسلح به سفارتخانه‌ این کشور در تهران رو به وخامت گذاشت.

باکو مدعی است سرویسهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی پشت این حمله بوده‌اند، اما تهران این موضوع را رد می کند.

جمهوری آذربایجان سال گذشته میلادی نیز پنج شهروند خود را به اتهام جاسوسی برای تهران و ١٧ نفر دیگر را به اتهام عضویت‌شان در «یک گروه مسلح غیرقانونی ایجادشده از سوی ایران» دستگیر کرد.

این کشور نفت‌خیز حوزه دریای خزر، تهران را به پشتیبانی از ارمنستان در منازعه بر سر قره‌باغ متهم می‌کند. جمهوری اسلامی این اتهام را نیز رد کرده است.

XS
SM
MD
LG