لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

دیدار مقتدی صدر با ولیعهد ابوظبی همزمان با تلاش امارات برای مهار نفوذ ایران


همزمان با تلاش برخی کشورهای عرب سنی خاور میانه برای مهار نفوذ فزاینده تهران در منطقه، مقام‌های ارشد امارات متحده عربی در جریان دیدار با مقتدی صدر روحانی بانفوذ شیعه عراقی برای تقویت روابط خود با این همسایه غربی ایران ابراز تمایل کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه در گزارشی با ذکر این مقدمه از قول یکی از دستیاران ارشد مقتدی صدر نوشت، این روحانی شیعه مورد حمایت ایران روز گذشته با شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و قائم مقام فرمانده نیروهای مسلح امارات دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، آقای صدر روز دوشنبه نیز با یکی از روحانیون برجسته ابوظبی دیدار کرد که در جریان آن دو طرف درباره راه‌های تقویت درک متقابل میان مسلمانان شیعه و سنی گفت‌وگو کردند.

دفتر صدر در بغداد روز دوشنبه در بیانیه‌ای که بر روی وبسایت رسمی خود منتشر کرد، ضمن اعلام خبر دیدار او با احمد الغبیسی روحانی اماراتی گفت، «دو طرف بر اهمیت عمل به روح اسلام و رد خشونت و افکار افراط گرایانه تاکید کردند.»

امارات متحده عربی یکی از کشورهای عرب سنی حوزه خلیج فارس و خاور میانه است که به دنبال عربستان سعودی، رقیب منطقه ای ایران، در تلاش برای مهار نفوذ فزاینده تهران در منطقه است؛ نفوذی که به ویژه در میان شیعیان عراق و لبنان مشهود است.

این روحانی نزدیک به ایران – که رهبری گروه شبه نظامی موسوم به «سرایا السلام» یا گردان‌های صلح را بر عهده دارد – دو هفته پیش نیز در سفری کم سابقه به عربستان، با محمد بن سلمان ولیعد سعودی در جده دیدار و درباره «منافع مشترک» گفت‌وگو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG