لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

تشدید درگیری‌ها میان حامیان مقتدی صدر و پلیس بغداد؛ ۶ نفر کشته شده اند


تنش ها در بغداد میان هواداران مقتدی صدر و نیروهای امنیتی عراق روز یکشنبه شدت گرفت و آمار کشته شدگان آن به شش نفر افزایش یافت.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، از میان شش نفری که کشته شده اند، پنج نفر از حامیان مقتدی صدر و یک نفر نیز افسر پلیس بوده است. همچنین ۱۷۴ نفر در این درگیری ها مجروح شده اند.

درگیری ها میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی عراق هنگامی شدت گرفت که معترضان تلاش کردند از پلی که میدان تحریر بغداد را به «منطقه سبز» وصل می‌کند، عبور کنند.

منطقه سبز بغداد منطقه امن این شهر و مقر مجلس و دیگر ادارات دولتی است.

مقتدی صدر، روحانی شیعه و پرنفوذ عراقی، در واکنش به کشته شدن حامیانش در روز شنبه گفت که «خون ریخته شده آنها بی ثمر نیست» و وعده یک تلافی صلح‌آمیز را داد.

یک سخنگوی ارتش عراق اعلام کرد روز شنبه عصر چندین راکت کاتیوشا به منطقه سبز بغداد پرتاب شده ولی گزارشی از مجروح یا کشته شدن فردی بدست نرسیده است.

«جیش المهدی»، گروه شبه نظامی وابسته به مقتدی صدر، در بیانیه ای نقش داشتن خود در پرتاب این راکت ها را تکذیب کرد.

تظاهرات حامیان مقتدی صدر در اعتراض به فساد در دولت، و بویژه در کمسیسون عالی مستقل انتخابات عراق بوده است، و معترضین خواستار برکناری اعضای این کمیسیون هستند.

کمیسیون عالی انتخابات عراق، متشکل از هیأتی ۹ نفره، وظیفه برگزاری و نظارت بر انتخابات و همچنین تعیین صلاحیت نامزدهای انتخاباتی برای پارلمان عراق را بر عهده دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG