لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

درگیری بین حامیان مقتدی صدر و پلیس عراق ۴ کشته بر جای گذاشت


تظاهرات حامیان مقتدی صدر در منطقه دولتی بغداد
تظاهرات حامیان مقتدی صدر در منطقه دولتی بغداد

به دنبال تشدید درگیری ها میان حامیان مقتدی صدر و نیروهای امنیتی عراق که در نزدیکی «منطقه سبز» بغداد صورت گرفته، مقتدی صدر روز شنبه از حامیان خود خواست تظاهرات را متوقف کنند.

در حالی که تظاهرکنندگان روز شنبه به سمت منطقه سبز بغداد، محلی که پارلمان و دیگر سازمان دولتی کشور در آن قرار دارند، پیشروی می کردند، نیروهای امنیتی مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شدند.

علی التمیمی فرماندار بغداد در بیانیه ای گفت در درگیری های خشونت‌آمیز میان حامیان مقتدی صدر و نیروهای امنیتی کشور، تا کنون دست کم چهار نفر کشته و ۳۲۰ نفر مجروح شده اند. او افزود تضاهرکنندگان به دنبال فرمان مقتدی صدر در توقف تظاهرات، عقب‌نشینی کردند.

حامیان مقتدی صدر، سال گذشته نیز در تظاهراتی گسترده وارد منطقه سبز بغداد شده و به پارلمان کشور هجوم برده بودند. اما به گفته یک روحانی شیعه و حامی صدر، تظاهرگنندگان امسال به دنبال صدمه زدن به اشخاص یا ایجاد اختلال در کار سازمان های دولتی نیستند.

به گفته این روحانی شیعه عراقی، تظاهرات حامیان مقتدی صدر در اعتراض به فساد در دولت، و بویژه در کمسیسون عالی مستقل انتخابات عراق است. به گفته او معترضین خواستار برکناری اعضای این کمیسیون هستند.

کمیسیون عالی انتخابات عراق، متشکل از هیأتی ۹ نفره، وظیفه برگزاری و نظارت بر انتخابات و همچنین تعیین صلاحیت نامزدهای انتخاباتی برای پارلمان عراق را بر عهده دارد.

با وجود اعتراض های شدید از سوی حامیان مقتدی صدر، سربست مصطفی رشید، رئیس کمیسیون عالی انتخابات عراق، بر سر موضع خود ایستاده و به رسانه های عراقی گفته است که تحت تأثیر فشارهای عوام قرار نخواهد گرفت. او افزود تنها در صورت تقاضای پارلمان عراق، از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

مصطفی رشید همچنین گفت این تظاهرات تنها نتیجه شکاف و اختلاف نظر میان احزاب شیعه است و هشدار داد در صورت ادامه این درگیری ها، انتخابات پارلمان این کشور را که به زودی برگزار خواهد شد به تعلیق در خواهد آورد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG