لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۲

استفاده از فناوری چینی تشخیص چهره برای شناسایی افراد بی‌حجاب در ایران


مقامات ایرانی ممکن است از فناوری تشخیص چهره چین برای کمک به اجرای قوانین سختگیرانه حجاب و صدور جریمه و سایر مجازات‌ها، استفاده ‌کنند.

به نقل از شبکه فاکس نیوز، مهسا علیمردانی، محقق دانشگاه آکسفورد و فعال مدنی معتقد است شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این فناوری در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته است.

علیمردانی خاطرنشان کرد:« رژیم سال‌ها وقت صرف ایجاد یک بانک اطلاعاتی بیومتریک از تمامی شهروندان کرده که شامل اسکن چهره نیز هست.»

او افزود: جمهوری اسلامی سال‌هاست که از نظارت بر رسانه‌های اجتماعی و نظارت دیجیتالی خودکار برای اجرای قوانین و هدف قرار دادن منتقدان خود استفاده می‌کند.

گفتنی است ایالات متحده ماه گذشته، یک شرکت چینی فعال در زمینه سیستم‌های نظارتی تصویری را، که به گفته مقامات، فناوری ساخت آمریکا را در اختیار سپاه پاسداران ایران قرار داده و در سرکوب اویغورها در چین نیز دست داشته است، در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار داد.

شرکت چینی‌ «تیاندی تکنالجیز» نرم‌افزار تشخیص چهره خود را برای کمک به مقامات چینی در شناسایی اویغورها یا سایر اقلیت‌های قومی و همچنین برای استفاده در «بازجویی‌های هوشمند» طراحی کرده است.

تحریم‌های وزارت بازرگانی علیه «تیاندی»، شرکت‌های آمریکایی را از صادرات قطعات به این شرکت منع می‌کند.

شرکت فناوری اینتل، غول تولید و طراحی نیم‌رساناها که در کالیفرنیا مستقر است، پردازنده‌هایی را برای سیستم‌های ضبط ویدیوی شبکه‌ای شرکت تیاندی ارائه کرده است. اما قبل از این که تحریم‌ها علیه این شرکت چینی اعلام شود، شرکت اینتل ارجاعات به «تیاندی» را از وب‌سایت خود حذف کرد.

XS
SM
MD
LG