لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

دو نفر در تهران بر اثر «تیراندازی بی‌ضابطه» نیروهای انتظامی کشته و زخمی شدند


ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی
ماموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی

دو شهروند در تهران در پی «تیراندازی بی ضابطه نیروهای انتظامی کشته و زخمی» شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ خرداد، ماموران انتظامی در محله قلهک تهران به سوی راکبان یک موتورسیلکت «با پلاک مخدوش» تیراندازی کردند که طی آن یکی از راکبان کشته و دیگری زخمی شد.

این اولین‌بار نیست که شهروندان در ایران بر اثر «تیراندازی بی‌ضابطه» نیروهای حکومتی کشته می‌شوند.

اوایل خرداد امسال، تیراندازی نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی به شهروندان در دو استان مازندران و سیستان و بلوچستان منجر به کشته شدن دست‌کم ۵ نفر و جراحت ۴ تن شد.

خبرگزاری حکومتی ایرنا، روز چهارشنبه ۹ خرداد به نقل از فرمانده انتظامی بهشهر در استان مازندران اعلام کرد که در جریان تعقیب و گریز یک خودروی «مظنون به قاچاق مواد مخدر» پلیس مبارزه با مواد مخدر به سوی راننده تیراندازی کرده و موجب جان‌باختن این شهروند شد.

در گزارش ایرنا بدون اشاره به هویت فرد جان‌باخته و محل اصابت گلوله منجر به مرگ او، آمده که در خودروی فرد جان‌باخته مواد مخدر کشف شده است.

وبسایت خبری «حال‌وش» هم خبر داد که «تیراندازی مستقیم و بدون هشدار» نیروی انتظامی در روز سه‌شنبه ۸ خرداد به سوی گروهی از سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان، در استان سیستان و بلوچستان، دستکم چهار کشته و چهار مجروح برجای گذاشت.

به گزارش «حال‌وش» که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، سوخت‌بران کشته و مجروح‌شده اهل بلوچستان پاکستان بودند و چهار سوخت‌بر دیگر هم در جریان این تیراندازی ناپدید شده‌اند.

ماموران مسلح جمهوری اسلامی و در راس آنها نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی دهه‌های گذشته به بهانه «مبارزه با قاچاق» صدها نفر را در شهرها و مناطق مرزی کشور هدف تیراندازی‌های مرگبار خود قرار داده‌اند.

نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران همواره با واکنش نهادهای بین المللی همراه بوده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۶ فروردین، به دلیل تداوم وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران، قطعنامه ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر این سازمان در امور ایران و هیات حقیقت‌یاب سازمان ملل را برای مدت یکسال دیگر تمدید کرد.

XS
SM
MD
LG