لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

دادگاهی در آمریکا دو نفر را به اتهام تلاش برای فروش نفت ایران مجرم شناخت


آرشیو
آرشیو

وزارت دادگستری ایالات متحده روز جمعه ۲۶ آبان اعلام کرد که هیئت منصفه دادگاهی در آمریکا دو مرد در ایالت تگزاس را به اتهام تلاش برای فروش نفت ایران، که نقض تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده محسوب می‌شود، و توطئه برای پولشویی محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاه جنیو ونگ و دنیل رِی لِین، دو متهم ۴۲ ساله، را روز چهارشنبه ۲۴ آبان مجرم شناخت؛ هر کدام از آنها با حداکثر مجازات ۴۵ سال زندان روبرو هستند.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو قصد داشتند از ایران نفت بخرند، منشا آن را پنهان کنند و سپس آن را به پالایشگاهی در چین بفروشند.

دنیل ری لین، رئیس شرکت «استک رویالتیز، ال‌ال‌سی»، یک کمپانی خصوصی مستقر در تگزاس، که حقوق مالکیت معدنی نفت و گاز را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و گروه های سهام خصوصی می فروشد، است.

این دو به همراه سه نفر دیگر در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹ هجری شمسی) در دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده در پنسیلوانیا متهم شدند. مدارک دادگاه نشان می‌دهد که دو همدست از آن موقع به بعد به جرم خود اعتراف کرده‌اند.

مت اولسن، رئیس بخش امنیت ملی وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای گفت: «وزارت دادگستری اقدام کسانی که تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کنند و امنیت ملی ما را برای منافع شخصی خود به خطر می‌اندازند، جایز نخواهد شمرد.»

به رغم تحریم‌هایی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال ۱۳۹۷ - پس از خروج از برجام در سال ۱۳۹۴ - دوباره بر صادرات نفت تهران اعمال کرد، چین تنها واردکننده بزرگ نفت ایران در جهان است.

XS
SM
MD
LG