لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۹

اعتراض سازمان خبرنگاران بدون‌مرز به برخی تغییرات در توییتر


سازمان خبرنگاران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای به تغییرات اخیر توییتر و «دولتی خواندن» رسانه‌ای چون رادیو ملی آمریکا، «ان‌‌پی‌آر» اعتراض کرد.

توئیتر اعلام کرده است که اکنون برچسب‌های جدیدی را روی حساب‌های نهادهای رسانه‌ای وابسته به دولت نمایش می‌دهد تا شفافیت بیشتری در مورد اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط حساب‌های «اساساً تحت نظارت دولت» ارائه کند.

برچسب «رسانه‌های وابسته به دولت» به حساب‌های «متعلق به نهادهای رسانه‌ای وابسته به دولت، سردبیران آنها، و یا کارکنان ارشد آنها» ضمیمه خواهد شد.

در همین راستا اکانت توئیتری رادیو ملی آمریکا «ان‌پی‌آر» مانند تلویزیون دولتی روسیه با یک برچسب مجزا به عنوان رسانه‌ای که محتوایش توسط دولت ایالات متحده آمریکا کنترل می‌شود مشخص شده است.

این اقدام توئیتر با واکنش سازمان گزارشگران بدون مرز مواجه شده است.

در بیانیه‌ای که این سازمان منتشر کرده است از توئیتر درخواست شده تا این نشان به عقیده آنان «عجیب و غریب» را از اکانت توئیتری رادیو ملی آمریکا حذف کند، چرا که کار روزنامه‌نگاری در این رسانه را رسما به یک رسانه تبلیغاتی دولتی مانند راشاتودی روسیه تقلیل می‌دهد.

به عقیده این سازمان، توئیتر با «هم‌وزن خواندن یک رسانه آزاد با منافع عمومی با یک رسانه تبلیغاتی حکومتی» به عملکرد خود در سوء استفاده از رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهد و «با پشت کردن به منافع عمومی در دام تفکرات» مالک جدیدش ایلان ماسک می‌افتد.

گفتنی است انتقادات به نحوه اداره شرکت توئیتر توسط ایلان ماسک در طول هفته‌های اخیر و با توجه به برخی از تصمیمات جنجالی او بالا گرفته است.

XS
SM
MD
LG