لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۵

وزیران خارجه آلمان و ترکیه در «کنفرانس خبری پرتنش» از یکدیگر انتقاد کردند


کنفرانس خبری مولود چاووش‌اوغلو (راست) و آنالینا بائرباک، وزیران خارجه ترکیه و آلمان، در استانبول. ٢٩ ژوئیه ٢٠٢٢
کنفرانس خبری مولود چاووش‌اوغلو (راست) و آنالینا بائرباک، وزیران خارجه ترکیه و آلمان، در استانبول. ٢٩ ژوئیه ٢٠٢٢

وزیران خارجه آلمان و ترکیه روز جمعه در یک کنفرانس خبری پرتنش در استانبول، از مواضع طرف مقابل بر سر طیف گسترده‌ای از مسائل مورد اختلاف انتقاد کردند.

مولود چاووش‌اوغلو گفت آلمان بی‌طرفی در مناقشه میان آنکارا و آتن را از دست داده و باید بدون پیش‌داوری به هر دو طرف گوش کند.

ترکیه و یونان بر سر طیف وسیعی از مسائل از جمله قبرس، مرزهای آبی، و منابع انرژی در شرق مدیترانه اختلاف نظر دارند.

در مقابل، آنالینا بائرباک گفت مسائل در شرق مدیترانه را نمی‌توان با افزایش تنش‌ها حل کرد. او پس از آن از ترکیه خواست در پرونده عثمان کاوالا، آرای دادگاه حقوق بشر اروپا را اجرا و او را آزاد کند.

دادگاه حقوق بشر اروپا چند هفته پیش اعلام کرد ترکیه به حکمی که خواستار آزادی عثمان کاوالا بود عمل نکرده و روندی را در پیش گرفته که می‌تواند منجر به تعلیق عضویت این کشور در شورای حقوق بشر شود.

دیپلمات ارشد ترکیه در پاسخ مدعی شد یونان، نروژ، و آلمان نیز آرای دیگری از دادگاه حقوق بشر اروپا را اجرا نکرده‌اند و ادامه داد: «چرا مدام عثمان کاوالا را مطرح می‌کنید؟ زیرا از عثمان کاوالا علیه ترکیه استفاده می‌کنید. ما می‌دانیم او در جریان رویدادهای گزی [پارک] چقدر بودجه دریافت کرد.»

دادگاه حقوق بشر اروپا در سال ٢٠١٩ حکم داد دستگیری کاوالا به منظور ساکت کردن او بوده است و شواهد کافی برای تایید اتهامات علیه او وجود ندارد.

چاووش‌اوغلو همچنین آلمان را متهم به «باز کردن آغوش» به روی حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، کرد. در مقابل، بائرباک گفت آلمان به همراه اتحادیه اروپا پ‌ک‌ک را به عنوان یک سازمان «تروریستی» قلمداد می‌کند.

XS
SM
MD
LG