لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۶

آنکارا آتن را به بازگرداندن قایق مهاجران متهم کرد؛ انتقاد اردوغان از نقض حقوق مسلمانان در یونان


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

ترکیه روز دوشنبه یونان را به بازگرداندن قایق مهاجران به آب‌های سرزمینی‌اش متهم کرد.

وزارت دفاع ترکیه تصاویری پهپادی را در ارتباط با حادثه روز یکشنبه و «اقدام یونان در به عقب راندن قایق مهاجران»، منتشر کرد.

تا لحظه تنظیم این خبر، گارد ساحلی یونان در این باره اظهارنظر نکرده است.

آتن بارها اتهامات گروه‌های حقوق بشری و سازمان پناهندگان سازمان ملل متحد در رابطه با بیرون راندن از آب‌های سرزمینی‌اش رد کرده است.

روز یکشنبه همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، یونان را به نقض قراردادی که به مدت نزدیک به یک قرن بر روابط دو کشور حاکم بود، متهم کرد.

اردوغان در نود و نهمین سالگرد امضای «پیمان لوزان» با انتشار بیانیه‌ای آتن را به نقض حقوق اقلیت مسلمان یونان متهم کرد.

اردوغان در این بیانیه با اعتراض به آن چه او نادیده گرفته شدن یا عمدا از بین رفتن «شرایط ثبت شده در این پیمان، به ویژه حقوق اقلیت ترک» خوانده، گفت که کشورش نمی‌تواند این وضعیت را، «که با حسن همجواری و پایبندی به این پیمان ناسازگار است» بپذیرد.

بنا بر این پیمان، جمهوری تازه تاسیس ترکیه مناقشات با متفقین، از جمله یونان، را به دنبال جنگ جهانی اول و جنگ استقلال حل و فصل کرد.

آنکارا همچنین در ماه‌های اخیر آتن را به دلیل آن چه میلیتاریزه کردن جزایر واقع در دریای اژه خوانده، به نقض مفاد قرارداد لوزان متهم کرده است.

یونان و ترکیه، دو کشور عضو ناتو، رقبایی تاریخی هستند که بر سر طیفی از مسائل از قبیل پناهندگان و مرزهای آبی نیز با هم اختلاف دارند.

XS
SM
MD
LG