لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

سقوط آزاد لیر ترکیه؛ بهره ۱۵ درصدی هم کارساز نشد


اقتصاد ترکیه
اقتصاد ترکیه

ارزش لیر ترکیه روز جمعه دوم تیر ۱۴۰۲ تا ۳.۳ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود رسید. در این روز هر دلار آمریکا به ازای ۲۵.۷۵ لیر ترکیه مبادله شد.

این کاهش ارزش پول ملی ترکیه یک روز پس از افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آن کشور از ۸.۵ درصد به ۱۵ درصد رخ داد. هرچند این میزان افزایش نرخ بهره از آن چه تحلیل‌گران انتظار داشتند بسیار پایین‌تر بود.

مؤسسه مالی بین‌المللی «گلدمن ساکس» در یادداشتی در همین رابطه نوشت: «به نظر می‌رسد این افزایش، تدریجی‌تر از آن چیزی باشد که تصور می‌کردیم.»

بانک مرکزی ترکیه پس از نخستین جلسه خود تحت ریاست حفظیه غایه ارکان، که ماه گذشته توسط اردوغان منصوب شد، اعلام کرد که نرخ بهره را «به موقع و به صورت تدریجی» افزایش خواهد داد.

با توجه به دخالت‌های اردوغان که استقلال بانک مرکزی را خنثی می‌کند، ارائه یک سیاست پایدار یکی از چالش‌های بزرگ خانم ارکان محسوب می‌شود.

مهمت شیمشک، وزیر دارایی جدید ترکیه، که بسیار مورد توجه بازارهای مالی است نیز گفته است که حرکت به سوی ثبات قیمت‌ها «تدریجی، اما استوار» خواهد بود.

در نظرسنجی خبرگزاری رویترز، میانگین تخمینی که برای افزایش نرخ بهره زده شده بود، ۲۱ درصد بود.

تحلیلگران می‌گویند این افزایش کمتر از انتظار نرخ بهره نشان می‌دهد دست خانم ارکان برای «مقابله تهاجمی» با تورم بسته است.

یک مقام ارشد ترکیه به رویترز گفته است که افزایش بیشتر نرخ بهره برای بخش بانکی مشکل ایجاد می‌کند و برداشتن گام‌های تدریجی از نوسانات ناگهانی جلوگیری خواهد کرد.

تورم سالانه ترکیه ماه گذشته به کمی کمتر از ۴۰ درصد رسید. این در حالی است که تورم آن کشور در مهر ۱۴۰۱ به بالای ۸۵ درصد، یعنی بالاترین میزان در ۲۴ سال گذشته، رسیده بود.

این مطلب با استفاده از گزارش رویترز تنظیم شده است

XS
SM
MD
LG