لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

یک مقام ارشد ترکیه برای گفتگو با مقامات آمریکایی از واشنگتن دیدار می کند


وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد معاون وزارت خارجه ترکیه در سفر روز جمعه به واشنگتن با جان سولیوان قائم مقام وزارت خارجه دیدار و درباره مناسبات دو کشور گفتگو می کند.

آمریکا و ترکیه دو عضو ناتو، درباره چگونگی برخورد با جنگ داخلی ۷ ساله سوریه اختلاف نظر دارند. آمریکا از «یگانهای مدافع خلق کرد» که با اسد و داعش در سوریه مبارزه می کنند حمایت می کند اما ترکیه این گروه را وابسته به پ.کا کا- حزب کارگران کردستان ترکیه – می داند و به دست داشتن در عملیات تروریستی متهم می کند.

مولود چاووش اوغلو وزیرخارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت آنکارا درباره وضعیت برقراری ثبات در شهر منبج و سایر مناطق شمال سوریه در کنترل کردها، با آمریکا به تفاهم رسیده هرچند توافقی در این مورد صورت نگرفته است.

نیروهای ترکیه روز یکشنبه سرانجام درپی حملات چند هفته ای بر شهر عفرین در سوریه مسلط شدند و این شهر کردنشین را از کنترل کردهای طرفدار آمریکا خارج ساختند و تهدید کرده اند که پیشروی نظامی را به شهر منبج محل استقرار نیروهای آمریکایی ادامه خواهند داد. این پیشروی امکان مقابله نیروهای ترکیه با متحدان در ناتو را که ترکیه نیز عضو آنست بیشتر ساخته است.

وزیر خارجه ترکیه در سخنان روز چهارشنبه در آنکارا خبر رسانه ها در مورد توافق ترکیه با واشنگتن در مورد منبج را تکذیب کرد و تنها گفت آنکارا درباره برقراری ثبات در منبج تا شرق فرات به نوعی تفاهم با آمریکا رسیده است. چاووش اوغلو گفت نیروها ی یگان های مدافع خلق کرد از عفرین خارج شده و از منبج و سیار مناطق نیز بیرون خواهند رفت.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که دو هفته پیش از سوی رئیس جمهوری از کار برکنار شد در مورد وضعیت مناطق مرزی ترکیه و سوریه با آنکارا به توافق دست یافته بود اما به گفته ناظران، بیرون رفتن وی از صحنه سیاسی آمریکا امکان اجرای توافق در کوتاه مدت را به تاخیر انداخته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG