لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

گروه کردی سوریه: از نیروهای بشار اسد در برابر ارتش ترکیه حمایت می‌کنیم


برخی از اعضای گروه کردی سوریه موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» - آرشیو
برخی از اعضای گروه کردی سوریه موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» - آرشیو

گروه «یگان‌های مدافع خلق» روز پنجشنبه اعلام کرد از نیروهای دولتی سوریه که برای مقابله با عملیات نظامی ترکیه به مناطق مرزی شمال اعزام می‌شوند پشتیبانی خواهد کرد.

سخنگوی این گروه کردی سوریه به خبرگزاری رویترز گفت «گروه‌هایی با هماهنگی ارتش به عفرین آمده‌اند، اما از نظر کمی و کیفی ظرفیت پایان دادن به اشغال ترکیه را ندارند.»

نوری محمود تاکید کرد که ارتش سوریه باید وظیفه خود را در «پاسداری از مرزهای کشور» انجام دهد. یگان‌های مدافع خلق پیشتر خواستار اعزام نیروهای ارتش به منطقه شده بود.

به گفته محمود، صدها تن از نیروهای شبه نظامی حامی دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، سه‌شنبه شب وارد عفرین در شمال غرب شدند تا با ارتش ترکیه مقابله کنند.

با این حال به گفته او، نیروهای ارتش هنوز به منطقه اعزام نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنکارا، مقام‌های کرد و یک فرمانده نیروهای حامی دولت تایید کرده‌اند که روسیه اخیرا دمشق را وادار به توقف اعزام ارتش به عفرین کرده است.

روسیه در جنگ داخلی سوریه، که هفتمین سال خود را سپری می‌کند، حامی اسد بوده؛ با این حال با ترکیه نیز، که از مخالفان حمایت گرده، برای پایان دادن به جنگ همکاری دارد.

پیشتر برخی منابع از ورود نیروهای دولتی سوریه در صبح روز پنجشنبه به منطقه تحت کنترل کردها در حومه شمالی شهر حلب خبر دادند؛ اما یگان‌های مدافع خلق آن را تکذیب کرد.

شهر حلب با عفرین، که اولین هدف نیروهای نظامی ترکیه بوده است، حدود ۶۵ کیلومتر فاصله دارد.

ارتش ترکیه عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» را علیه نیروهای کرد در سوریه، که آنکارا آنها را «تروریست» می‌خواند، از ۱۹ ژانویه (۲۹ دی ماه) در عفرین آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG