لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

تحرک نظامی ترکیه در مناطق مرزی سوریه؛ یک گذرگاه مرزی هدف حمله قرار گرفت


یک تانک ارتش ترکیه در حال جابجایی و موضع گیری در منطقه مرزی ترکیه و سوریه
یک تانک ارتش ترکیه در حال جابجایی و موضع گیری در منطقه مرزی ترکیه و سوریه

بخش انگلیسی صدای آمریکا – مقام‌های نظامی ترکیه اعلام کردند که نیروهای آنها آماده اجرای حمله به درون خاک سوریه و بیرون کردن نیروهای کرد هستند. در حالی که نیروهای کرد توسط آنکارا تروریست اعلام شده‌اند، اما بیشتر کشورهای غربی آنها را متحد کلیدی خود در نبرد با گروه تروریستی داعش می‌دانند.

در پیامی که سه شنبه شب ۱۶ مهر در توئیتر نیروهای مسلح ترکیه منتشر شد با اعلام این که نیروهای ترکیه آماده اجرای «عملیات منطقه امن» هستند، وعده داده شده که آنها با عزم و اراده نیرومند با داعش و نیز آن چه که آنها «تروریست‌های کرد» خوانده‌اند، می‌جنگند.

پیش از این پیام، ترکیه روز سه‌شنبه مجموعه ای از توپخانه و موشک اندازهای خود را بخشی از مرز خود با سوریه مستقر کرد. مقام‌های کرد هم در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که بخشی از این تجهیزات، از جمله خمپاره اندازها، علیه مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه مورد حمایت آمریکا در نزدیکی مرز سوریه به کار گرفته شده‌اند.

به گفته نیروهای دموکراتیک سوریه این حمله تلفاتی نداشته است.

مقام های کرد همچنین اعلام کردند که ترکیه یک حمله هوایی نیز علیه مواضع نیروهای کرد در نزدیکی یک گذرگاه مرز عراق و سوریه انجام دادند.

تنش در این مناطق پس از آن افزایش یافت که ایالات متحده روز دوشنبه در آستانه عملیات ترکیه به طور غیرمنتظره اعلام کرد که نیروهای خود را از سوریه بیرون خواهد برد. روز سه شنبه رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری تاکید کرد که آمریکا نیروهای کرد که در کنار نیروهای آمریکا با داعش جنگیدند را رها نخواهد کرد.

او در پیام خود بار دیگر هشدار داد: «هر گونه اقدام نظامی غیرضروری ترکیه موجب نابودی اقتصاد آنها و واحد پولی بسیار شکننده آنها خواهد شد. ما به کردها کمک مالی و نظامی می‌کنیم.»

پرزیدنت ترامپ در چند پیام توئیتری دیگر نیز از ترکیه را ستایش کرد و از دعوت خود از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، برای سفر به ایالات متحده در ماه آینده خبر داد. پرزیدنت ترامپ ترکیه را یک شریک تجاری بزرگ خواند و گفت که دولت آنها به آمریکا در حفظ جان مردم در استان ادلب کمک کرد.​

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد: «زمان آن رسیده که ما از این جنگ‌های بی‌پایان مضحک - که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای است - خارج شویم.»

پس از این سخنان پرزیدنت ترامپ، تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات از این تصمیم انتقاد کردند.

ترکیه نگرانی های امنیتی را دلیل حضور خود در شمال سوریه و مرزهای مشترک خود با آن کشور اعلام کرده است. مخالفان حضور ترکیه در این منطقه نسبت به سرکوب کردها توسط ارتش ترکیه و باز شدن دست ایران و روسیه در این مناطق نگران هستند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG