لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۲

شمار پناهجویان کرد سوریه در مرز ترکیه از ۱۰۰ هزار نفر گذشت


استفاده نیروهای امنیتی ترکیه از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش برای متفرق کردن پناهجویان کرد سوریه در مرز مشترک با ترکیه - ۳۰ شهریور ۱۳۹
استفاده نیروهای امنیتی ترکیه از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش برای متفرق کردن پناهجویان کرد سوریه در مرز مشترک با ترکیه - ۳۰ شهریور ۱۳۹

کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، روز یکشنبه شمار پناهجویان کردی که درپی پیشروهای گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» در شمال سوریه، به سمت ترکیه هجوم برده‌اند را بیش از ۷۰ هزار نفر اعلام کرد، اما یک مقام دولت ترکیه ساعاتی بعد گفت این تعداد از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشته است.

این در حالی است که رسانه‌ها از درگیری نیروهای امنیتی ترکیه با پناهجویان در روز یکشنبه خبر داده‌اند و بنابر گزارش‌ها نیروهای امنیتی ترکیه برای متفرق کردن پناهجویانی که قصد ورود به آن کشور را داشتند، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش استفاده کرده‌اند.

ترکیه در مواجهه با افزایش تعداد پناهجویان که در نواحی مرزی مشترک با سوریه جمع شده‌اند، موقتاً مرز را بسته است. با این حال، گزارش‌های متناقضی از درگیری نیروهای امنیتی ترکیه و پناهجویان منتشر شده و هنوز علت این درگیری مشخص نیست.

همزمان حزب کارگران کردستان ترکیه، پ‌ک‌ک، در یک فراخوان جدید خواهان مسلح شدن کردها برای دفاع از شهری در شمال سوریه در مقابل پیشروی‌های پیکارجویان افراطی گروه موسوم به «دولت اسلامی» شد؛ این در حالی است که ترکیه و سازمان ملل متحد اعلام کرده‌اند که درپی پیشروی‌های گروه «دولت اسلامی» تعداد بیشتری از کردهای شمال سوریه به ترکیه پناهنده خواهند شد.

به گفته فؤاد اوکتای رئیس آژانس مدیریت بحران ترکیه، شمار پناهجویان کرد سوریه که برای فرار از نیروهای دولت اسلامی (داعش سابق) – که پس از تصرف ده‌ها روستا در نزدیکی مرز با ترکیه به سمت شهر کوبانی در حال پیشروی هستند – به ترکیه هجوم آورده‌اند، در کمتر از یک هسته از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشته است.

فرمانده کردها می‌گوید، داعش به ۱۵ کیلومتری شهر کوبانی نزدیک شده است. این شهر برای کردها در جنگ علیه پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی از موقعیت استراتژیکی برخوردار است. ساکنان شهر کوبانی روز شنبه به یک مقام ترکیه که از این شهر دیدن کرد گفتند، پیکارجویان دولت اسلامی پس از تصرف هر روستا در مسیر خود، مردم را گردن می‌زدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا نیز گفته است، در جنگ کردها علیه داعش، دست کم ۳۹ پیکارجوی دولت اسلامی و دست کم ۱۷ جنگجوی کرد کشته شدند. گروه سنی دولت اسلامی از روز سه‌شنبه گذشته ، ۶۴ روستای نزدیک به کوبانی را تصرف کرده است.

به گفته سازمان ملل، ثبات نسبی کوبانی در طول جنگ در سوریه باعث شد، حدود ۲۰۰ هزار نفر برای فرار از پیشروی‌های خشونت‌بار داعش به این شهر پناه بیاورند. مقام‌های ترکیه می‌گویند تا این لحظه به حدود ۴۵ هزار پناهجوی کرد اجازه ورود به ترکیه را داده شده است. اما کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و مقام‌های ترکیه می‌گویند، احتمالاً در روزهای آینده بر شمار پناهجویانی که به سمت ترکیه خواهند آمد، اضافه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG