لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

قدردانی اردوغان از پوتین برای کمک به ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در مراسم ویدیویی افتتاح اولین نیروگاه هسته‎‌ای ترکیه.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در مراسم ویدیویی افتتاح اولین نیروگاه هسته‎‌ای ترکیه.

رجب طیب اردوغان،ر رئیس جمهوری ترکیه، در یک تماس ویدیویی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، از کمک مسکو برای ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه قدردانی کرد.

شرکت دولتی انرژی هسته‌ای روسیه، روس‌اتم، نیروگاه هسته‌ای آکویو را ساخته است و مراسم اولین سوخت‌گیری هسته‌ای در اولین واحد این نیروگاه، روز پنجشنبه انجام شد.

پروژه ۴۸۰۰ مگاواتی ساخت چهار راکتور، به ارزش ۲۰ میلیارد دلار، در شهر آکویو در دریای مدیترانه به ترکیه اجازه می‌دهد تا به مجموعه کوچک کشورهای دارای انرژی هسته‌ای غیرنظامی بپیوندد.

ترکیه امیدوار است این نیروگاه که ولادیمیر پوتین آن را «بزرگترین سایت تولید انرژی هسته‌ای روی کره زمین» توصیف کرده است، وابستگی این کشور را به هیدروکربن‌های وارداتی برای انرژی کاهش دهد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین پس از گفتگوی ویدیویی با رجب طیب‌اردوغان گفت آنها با تعمیق همکاری‌های اقتصادی، تجاری و کشاورزی دو کشور موافقت کرده‌اند.

روسای جمهوری دو کشور همچنین درباره صادرات غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین موسوم به «ابتکار غلات دریای سیاه» گفتگو کردند.

به نوشته رویترز، رجب طیب‌اردوغان به دلیل یک مشکل جسمی که او را مجبور به لغو تجمعات انتخاباتی این هفته کرد، به جای سفر به محل سایت، از طریق تماس ویدیویی در مراسم روز پنجشنبه شرکت کرد. فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه، گفت حال او بهتر شده است.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه ۱۴ ماه مه سال‌جاری برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG