لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

اردوغان به طرفدارانش گفت که اقلیت‌های جنسی ‌و جنسیتی را به رسمیت نمی‌شناسد


رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، شنبه ۱۵ مهر گفت که اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را در این کشور به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان در جریان سخنرانی خود در کنگره حزب عدالت و توسعه به طرفدارانش قول داد که با عوامل «انحرافی» که به گفته او، هدف آنها نابودی نهاد خانواده در این کشور است، مبارزه کند.

دولت اسلام‌گرای ترکیه به رهبری اردوغان و حزب عدالت و توسعه، در ماه‌های اخیر موضع خود را در مورد آزادی‌های اقلیت‌های جنسی و جنسیتی سخت‌تر کرده است.

در این دوران، به‌ویژه هنگام تبلیغات انتخابات گذشته ترکیه در ماه مه (اردیبهشت) حملات این حزب به اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در این کشور به شدت افزایش یافت.

همجنس‌گرایی در ترکیه جرم نیست، اما خصومت با آن گسترده است. شواهد نشان می‌دهد که برخورد نیروهای پلیس این کشور با شرکت‌کنندگان در رژه «افتخار» اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در طول سال‌ها شدیدتر شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان که اکثر اعضای اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را «منحرف» می‌نامد، در سخنرانی خود گفت که نه حزب او، و نه متحدان ملی‌گرای آنها، اقلیت‌های جنسی ‌و جنسیتی را به رسمیت نمی‌شناسند.

او در ادامه افزود: «هرکسی که اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را به رسمیت می‌شناسد، می‌تواند برود و با آنها راهپیمایی کند. ما اعضای ساختاری هستیم که نهاد خانواده را محکم نگه می‌دارد و به شدت از نهاد خانواده استقبال می‌کند.»

اردوغان خطاب به ده‌ها هزار هوادار خود که در حمایت از او شعار می‌دادند، گفت: «ما ریشه‌های اعمال موذیانه‌ای را که با هدف تخریب نهاد خانواده‌‌های ما با حمایت از روندهای منحرف سیاسی، اجتماعی و فردی، انجام می‌شود. خشک خواهیم کرد.»

علی‌رغم انتقادهای بین‌المللی رجب طیب اردوغان بارها علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی سخن گفته است.

او حتی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک از رنگ‌های روشنی که برای دکوراسیون استفاده شده بود به بهانه اینکه نمادهای اقلیت‌های جنسی و جنسیتی انتقاد کرد. مقامات سازمان ملل متحد ضمن رد این ادعا، گفتند که این رنگ‌ها با هدف ترویج اهداف توسعه پایدار استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG