لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

تعهد المپیک ۲۰۲۴ پاریس به حمایت از حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی


حلقه‌های المپیک در مقابل تالار شهر پاریس (آرشیو)
حلقه‌های المپیک در مقابل تالار شهر پاریس (آرشیو)

سازمان‌دهندگان المپیک پاریس که چهارشنبه به نشانه «روز جهانی مبارزه با ستیز علیه جامعه‌ ال‌جی‌بی‌تی‌کیو پلاس» به لوگوی خود رنگ‌های رنگین کمانی دادند، گفتند که خود را تنها به وعده‌های بازی‌های المپیک فراگیر در سال آینده محدود نمی‌کنند.

آنها گفتند، قصد دارند از المپیک که کانون توجه جهان است استفاده کنند تا پیامی گسترده‌تر نسبت پیشرفت حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در خارج از فرانسه برسانند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، در حالی که پایتخت فرانسه نقشه‌هایی را برای دایر کردن «خانه افتخار» که در طول بازی‌های المپیک و پارالمپیک از اقلیت‌های جنسی و جنسیتی تجلیل می‌کند، دارد، سازمان‌دهندگان متعهد شده‌اند که به شرکت‌کنندگان در بازی‌های المپیک و پیکارگران «فرصت‌های زیادی» داده ‌شود تا بتوانند در رویداد سال آینده درباره حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی (ال‌جی‌بی‌تی‌کیو) صحبت کنند.

تونی استانگه، رئیس کمیته سازماندهی المپیک پاریس، گفت: «ما به شدت معتقدیم که [المپیک] پاریس۲۰۲۴ فرصت فوق‌العاده‌ای است برای برقرار کردن ارتباط و نشان دادن این که این وضعیت باید تکامل یابد.»

تونی استانگه، رئیس کمیته سازماندهی المپیک پاریس (آرشیو)
تونی استانگه، رئیس کمیته سازماندهی المپیک پاریس (آرشیو)

هرچند، امتناع چند فوتبالیست از کارزار حمایت از جامعه‌ ال‌جی‌بی‌تی‌کیو پلاس، در بازی‌های لیگ فوتبال فرانسه در چند روز گذشته، نشان داد که کشور میزبان بعدی المپیک، خود نیز جا برای پیشرفت در این محدوده دارد.

باشگاه فوتبال نانت، مصطفی محمد فوتبالیست مهاجم را به دلیل امتناع از بازی در روز یکشنبه جریمه کرد، چون نمی‌خواست در پیراهن‌هایی‌ با اعداد رنگین کمانی که بازیکنان تیم‌های سراسر فرانسه برای کارزار حمایت از جامعه‌ ال‌جی‌بی‌تی‌کیو پلاس پوشیده بودند، بازی کند.

زکریا ابوخلال مهاجم باشگاه فوتبال تولوز نیز از جمله کسانی بود که بازی نکرد و در توییتر نوشت: «فکر نمی‌کنم من مناسب‌ترین فرد برای شرکت در این کمپین باشم.»

XS
SM
MD
LG