لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

اوباما در دیدار با پوتین بر کاهش تنش میان مسکو و آنکارا تاکید کرد


روسای جمهوری آمریکا و روسیه - ۹ آذر ۱۳۹۴، پاریس
روسای جمهوری آمریکا و روسیه - ۹ آذر ۱۳۹۴، پاریس

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اولین دیدار خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پس از سرنگونی جنگنده روسی توسط همپیمان واشنگتن، ترکیه، خواستار کاهش تنش بین مسکو و آنکارا شد.

به گفته کاخ سفید آقای اوباما که در حاشیه اجلاس تغییرات آب و هوایی در پاریس با آقای پوتین دیدار کوتاهی داشت، همچنین از کشته شدن یک خلبان روسی در این رخداد ابراز تاسف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا از همتای روس خود خواست که هدف حملات جنگنده های روسیه داعش و نه شورشیان ضد حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه باشد. وی همچنین بار دیگر به پوتین یاد آور شد که برکناری اسد در دوره گذار بخشی از راه حل پایان جنگ داخلی پنج ساله سوریه است.

سخنگوی کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که دیداری بین آقای پوتین و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه اجلاس تغییرات آب و هوایی در پاریس برنامه ریزی نشده و چنین دیداری در دستور کار مسکو نیست. آقای اردوغان پیشتر خواستار دیدار با آقای پوتین در پاریس شده بود.

به گفته دمیتری پسکوف در روزهای آینده تماس تلفنی نیز بین دو رهبر برنامه ریزی نشده است. از هفته گذشته و در پی سرنگونی جنگنده روسیه توسط هواپیماهای جنگی ترکیه روابط مسکو - آنکارا به شدت پر تنش شده است.

پوتین دستور داده است که سطح روابط اقتصادی روسیه با ترکیه به حداقل برسد، که شامل تعلیق برنامه های گسترش خط لوله گاز و و خرید کالاهای خوراکی از ترکیه می شود.
رئیس اتحادیه شرکت های باربری ترکیه اعلام کرد که مقامات گمرک روسیه از پذیرش حدود ۱۲۰۰ کامیون مواد غذایی به این کشور خودداری می کنند.

دربازتاب دیگری از سرنگونی جنگنده روسی، نیروی هوایی روسیه اعلام کرد که جنگنده پیشرفته سوخو ۳۴ مجهز به موشک های هوا به هوا چندین سورتی پرواز بر فراز سوریه انجام داده است.

همچنین خلبان روس، اولگ پشکوف، یکی از دو خلبان جنگنده ساقط شده سوخو ۲۴ طی تشریفات رسمی که در آن سفیر روسیه در ترکیه حاضر بود به طرف روسی تحویل داده شد.
جسد پشکوف سپس از فرودگاهی در آنکارا به روسیه برگردانده شد. هواپیمای او در مناطق تحت کنترل شورشیان سوریه سقوط کرده بود. خلبان دوم هواپیمای سوخو ۲۴ را نیروهای روسی و سوری نجات دادند.

XS
SM
MD
LG