لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

پلیس ترکیه بار دیگر با معترضان درگیر شد


میدان کیزیل آی، آنکارا - 16 ژوئن 2013
میدان کیزیل آی، آنکارا - 16 ژوئن 2013
پليس ترکيه صبح روز يکشنبه تلاش کرد مخالفان دولت را از ميدان تقسيم خارج و آثار به جا مانده از تظاهرات دو هفته اخير را از خيابان ها جمع کند.

پليس ضد شورش ترکیه در شهرهای مختلف این کشور با استفاده از لوله های آب فشار قوی، شليک گلوله های پلاستيکی و گاز اشک آور سعی می کرد از تمرکز مجدد جماعت مخالف جلوگيری کند.

اما دامنه اعتراضات به داخل کوچه های تنگ و خيابان های فرعی کشيده شد و حضور نيروهای گشت پليس در جای جای شهر کاملاً احساس می شد.

اعتراضات با وجودی ادامه پيدا کرده است که بيانيه های شديد اللحن رجب طيب اردوغان يکی پس از ديگری تهديد می کنند که برنامه نوسازی پارک گزی و پروژه ساخت مرکز تجاری به قوت خود باقیست و دولت تظاهرات را تحمل نخواهد کرد.

گرچه اين موج ناآرامی در ابتدا برای متوقف کردن پرژه نوسازی ميدان گزی آغاز شد، اما واکنش شديد دولت و نيروهای انتظامی باعث تا زمزمه های آرام به فريادهای ضد دولت و جنبشی فراگير تبديل شود.

اردوغان روز شنبه در جمع حاميانش در آنکارا با لحنی تهديد آميز گفت، نيروهای انتظامی خوب می دانند چطور ميدان تقسيم را از وجود مخالفان پاک کنند: «من مطمئنم که در ۱۷ روز گذشته، ميليونها و بلکه، ميلياردها نفر از شما برای ما دعا کرده ايد. شما می دانيد که پشت همه اينها توطئه خوابيده است.»

معترضان ترکیه در تظاهرات اعتراض آمیز بارها خواستار استعفای اردوغان شدند. در این اعتراضات چهار نفر جان باخته و صدها نفر مجروح شدند.

در حال حاضر کليه خيابان های منتهی به ميدان تقسيم استانبول توسط پليس و صفوف نفربرهای زرهی مسدود است و معترضان در پارک گزی گهگاه با حملۀ نيروهای انتظامی رو به رو هستند.

XS
SM
MD
LG