لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

اردوغان با تعدادی از معترضین دیدار کرد


رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز چهارشنبه با یک هیات 11 نفری از معترضین مخالف دولت، شامل دانشجویان، دانشگاهیان و هنرمندان، ملاقات کرد.

دیدار آنها در پی یک شب زد و خوردهای خشن بین پلیس وتظاهر کنندگان در میدان تقسیم در استانبول صورت گرفت. برخی از معترضین مستقر در پارک گزی و نهادهای مدنی مذاکرات را رد کردند وگفتند دولت گروه را دست چین کرده بود.

پیشتر در روز چهارشنبه، پلیس ضد شورش میدان تقسیم را از معترضین خالی کرده بود.

عملیات پلیس پس از نزدیک به دو هفته تظاهراتی که با کوشش معترضین برای متوقف ساختن خراب کردن یک پارک عمومی چسبیده به میدان آغاز شد، صورت می گیرد.

معترضان همچنین خواهان استعفای رجب طیب اردوغان نخست وزیر شده اند، و او را متهم می سازند که می خواهد نگرش های اسلامی محافظه کارانه خود را بر یک جامعه سکولار تحمیل کند.

اردوغان تظاهرکنندگان را متهم ساخته است که آگاهانه سعی دارند به چهره و اقتصاد ترکیه صدمه بزنند.

او می گوید آنها می خواهند ازقدرت گرفتن ترکیه جلوگیری کنند و نهادهای مالی و رسانه ها از معترضین برای آسیب رساندن به اقتصاد کشور استفاده می کنند.

روز سه شنبه، پلیس در زدوخورد با معترضین که تا سحرگاه چهار شنبه طول کشید، به گازاشک آور، نارنجک های گیج کننده و لوله های آب فشار قوی متوسل شد.

عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه خواهان گفت و شنود با مخالفان نوسازی پارک شده اند، اما می گوید باکسانی که به اعتراضات خشونت آمیز درخیابان ها دست زدند باید به گونه ای متفاوت برخورد شود.
XS
SM
MD
LG