لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

تورم بالا و کاهش ارزش لیر مردم استانبول را راهی صف خرید نان ارزان‌تر شهرداری کرد


لیر ترکیه - آرشیو
لیر ترکیه - آرشیو

با کاهش ارزش پول ملی ترکیه، مردم این کشور برای تهیه مواد غذایی خود با مشکل مواجه شده‌اند.

رویترز در گزارشی در روز چهارشنبه می‌گوید در حالی که کاهش ارزش لیر و تورم فزاینده قدرت‌خرید ترک‌ها را از بین می‌برد، بسیاری از مردم شهر استانبول در صف خرید نان ارزان‌قیمت شهرداری منتظر ایستاده‌اند تا بتوانند در هزینه‌های خود، کمی صرفه‌جویی کنند.

در منطقه سلطان‌گزی شهر، پایگاه سنتی حزب عدالت و توسعه به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، ده‌ها نفر در کیوسکی که شهرداری آن را اداره می‌کند منتظر خرید نان بودند و گفتند که مشکلات اقتصادی فزاینده برای آنها چاره دیگری باقی نگذاشته است.

اوزکان کتودا، شهروند ۵۰ ساله، پس از خرید نان برای خانواده خود گفت: «مردم اکنون در چنان تنگنایی هستند که ما [حتی] هر یک لیر، پنج لیر، ۱۰ لیر، و ۲۰ لیر را می‌شماریم.»

او دولت ترکیه را مقصر این سختی‌ها دانست و گفت دولت باید تغییر کند زیرا ۲۰ سال است که همین سیستم وجود دارد.

اوزکان گفت: «بیشتر مردم این جا ممکن است بگویند زنده باد سلطان من، اما آن دوره به پایان رسیده است. کسانی که همراه با من به حزب عدالت و توسعه رای دادند نیز با مشکلاتی روبرو هستند.»

رمضان کامبای، شهروند دیگری، نیز گفت که وضعیت اقتصادی خانواده‌اش به شدت بدتر شده است. آنها با هزار لیر در هفته زندگی می‌کردند و با نیمی از این مبلغ غذا می‌خوردند. با سقوط ارزش لیر، ارزش آن هزار لیر اکنون فقط ۷۳ دلار است که دیگر برای نیازهای آنها کافی نیست.

او گفت: «اگر هفته ای هزار می‌گیرید کافی نیست.»

اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول که یک رقیب بالقوه برای رجب طیب اردوغان به شمار می‌رود، می‌گوید این صف‌ها فقط یک بحران اقتصادی نیست، بلکه شکست دولت و نیاز به تغییر سیاسی را نشان می دهد.

شهرداری تحت مدیریت او نان را به قیمت ۱.۲۵ لیر (۹ سنت آمریکا) یا تقریبا نصف قیمت نانوایی‌های معمولی می‌فروشد. شهرداری استانبول تولید نان را تقریبا دو برابر کرده و به حدود ۱.۵ میلیون قرص در روز رسانده است تا تقاضای مردم را برآورده کند. شهردار استانبول می‌گوید که اما صف‌ها نشان می‌دهد که تولید این مقدار نان با این قیمت کافی نیست.

او در مصاحبه‌ای در دفتر خود در مرکز استانبول، به رویترز گفت: «این به وضوح فقر را نشان می‌دهد. مردم از [ایستادن در] صف خرید نان لذت نمی‌برند.»

تنها در ماه نوامبر، ماه گذشته میلادی، پول ملی ترکیه حدود ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. این در حالی است که نرخ تورم رسمی سالانه در ترکیه نیز به ۲۱.۳ درصد افزایش یافته است. با این حال، بانک مرکزی ترکیه تحت فشار اردوغان، نرخ بهره پایه خود را از ۱۹ درصد در ماه سپتامبر به ۱۵ درصد کاهش داد که باعث وخامت اوضاع شد.

به گفته یکی از سازمان‌های شهرداری ترکیه، هزینه زندگی طی یک سال، ۵۰ درصد افزایش یافته است، اجاره بها ۷۱ درصد افزایش یافته است و قیمت بسیاری از کالاهای اساسی خانگی بین ۷۵ درصد تا ۱۳۸ درصد رشد داشته است.

اردوغان «فرصت‌طلبان حریص» را مقصر افزایش اخیر قیمت‌ها دانست و گفت که «ملت ما را درک و از ما حمایت می‌کند.»

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت اردوغان به پایین‌ترین حد در شش سال گذشته رسیده و ممکن است او در انتخابات، به رقبای احتمالی برای مقام ریاست جمهوری ببازد.

XS
SM
MD
LG