لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

روز پرنوسان لیر؛ اقتصاددانان تورم ۳۰درصدی را برای ترکیه پیش‌بینی می‌کنند


آنکارا - آرشیو
آنکارا - آرشیو

واحد پول ترکیه روز چهارشنبه در آستانه ثبت رکورد جدیدی در رسیدن به پایین ترین سطح خود قرار گرفت و در نزدیکی آن مرز به شدت نوسان داشت.

به گزارش رویترز، نوسان شدید لیر پس از آن روی داد که بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد به دلیل قیمت‌های «ناسالم» نرخ ارز در بازار مداخله کرده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، نیز بار دیگر بر استراتژی خود برای پیش از انتخابات - یعنی کاهش شدید نرخ بهره - تاکید کرد.

لیر ترکیه در ماه نوامبر، از نظر شدت کاهش ارزش دومین ماه بد خود را پشت سر گذاشت. حمایت اردوغان از سیاست انبساطی مالی به افزایش تورم و انتقادات گسترده انجامیده، و ارزش لیر ترکیه را به شدت کاهش داده است.

روز چهارشنبه، لیر که پیشتر در برابر دلار آمریکا تا ۱۳.۸۷ تضعیف شده بود، تا ۱۲.۴۲ (حدود هشت درصد) در همین روز تقویت شد، اما بار دیگر به ۱۳.۳۵ برگشت که تنها نشان‌دهنده نیم درصد افزایش ارزش است.

لیر روز سه‌شنبه پس از اظهارات اردوغان و همچنین در حالی که دلار آمریکا در پی اظهاراتی از سوی بانک مرکزی آمریکا تقویت شد به پایین‌ترین سطح تاریخ رسید و هر دلار آمریکا با ۱۴ لیر معامله شد.

اقتصاددانان می‌گویند کاهش ارزش لیر و نرخ تورم شتابان ترکیه - که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده به ۳۰ درصد برسد که تا حد زیادی دلیل آن کاهش ارزش پول است - برنامه‌های اردوغان را از مسیر خارج خواهد کرد. اقدام اردوغان در کاهش نرخ بهره در حالی است که تقریباً تمامی بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر در حال افزایش نرخ بهره هستند یا برای آن آماده می‌شوند.

فشارهای قیمت روی مصرف کنندگان ترک رو به افزایش است و داده‌های روز چهارشنبه نشان می‌دهد قیمت‌های خرده‌فروشی در بزرگترین شهر ترکیه، استانبول، ۴.۷۱ درصد نسبت به ماه نوامبر افزایش یافته و نسبت به سال قبل نیز ۲۴.۰۵ درصد بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG