لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

حضور سنگین نیروهای ارتش در مناطق کردنشین جنوب ترکیه


منابع کرد می گوید ارتش ترکیه تاکنون صد نفر از نیروهای آنها را کشته است.
منابع کرد می گوید ارتش ترکیه تاکنون صد نفر از نیروهای آنها را کشته است.

با ادامه درگیری‌ها و اوج گیری تهاجم ارتش ترکیه در جنوب شرق آن کشور، بیش از ۱۰۰ تن از شبه نظامیان کرد کشته شده‌اند.

بیش از ده هزار نیروی پیاده نظامی ارتش و نیروهای ویژه ترکیه با پشتیبانی تانک‌ها و اداوات سنگین نظامی با هدف سرکوب نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، به شهرهای کردنشین این کشور اعزام شدند.

در شهرهای جزیره اسلوپی، نسیبین و دیاربکر حکومت نظامی برقرار است. به گفته مقامات حزب دموکراتیک خلق ها، جریان مورد حمایت کردها، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از خانه‌هایشان آواره شده‌اند.

همزمان با اوج گیری بحران در شهرهای کردنشین ترکیه، جنگ لفظی بین احزاب نیز در آنکارا، پایتخت این کشور نیز در جریان است.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه، در سخنانی غیرمنتظره گفت: "تمام تروریست‌ها را از شهر‌ها پاک خواهد کرد."

در واکنش به این سخنان، مقامات و نمایندگان پارلمان حزب دموکراتیک خلق ها، با لحنی تند به نخست وزیر این کشور اعتراض کردند و وظیفه دولت را "پاک کردن فاضلاب شهر" خواندند، نه مردم با مجموعه‌ای از خواسته‌ها.

جستجوهای پلیس و ارتش، خانه به خانه انجام می‌شود. شب گذشته در استانبول، دیلک دوغان دانشجوی ۲۲ ساله به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در خانه خود کشته شد.

انتشار این تصاویر موجی از اعتراضات را در ترکیه با خود داشت، تا جایی که مقامات حزب جمهوریخواه خلق ترکیه (حزب چپگرا و ملی گرای ترک) با انتشار بیانیه ای، از اقدامات دولت انتقاد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری را مسبب اصلی هدایت ترکیه به "پرتگاه سقوط سیاسی" خواند.

علیرغم اعلام حکومت نظامی و مقررات آمد و شد، در گیری‌ها بین ارتش و نیروهای درون شهری حزب کارگران کردستان همچنان ادامه دارد.

برخی از نویسندگان و اهالی قلم در ترکیه، ادامه روند موجود در این کشور را خطرناک خوانده و آن را به هیزم آتش قیام عمومی تشبیه کرده‌اند.

به گفته آگاهان به مسایل ترکیه، امکان شدت گرفتن درگیری‌ها و تبدیل شدن آن به جنگ داخلی محتمل به نظر می‌رسد. جنگ داخلی از نوعی که جنوب ترکیه، بیش از چهار سال با آن دست به گریبان بود.

XS
SM
MD
LG