لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۸

انتقاد کمیسیون اروپا از ترکیه


کمیسیون اروپا از ترکیه به دلیل آنچه آن را موضع سازش ناپذیر علیه ناراضیان و خودداری از حفاظت از حقوق اساسی مردم می نامد انتقاد کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در گزارشی درباره پیشرفت ترکیه به سوی کسب عضویت اتحادیه اروپا، تاکید می کند آنکارا فقط نمی تواند روی حکومت اکثریت تکیه کند، بلکه باید اقلیت ها را نیز به حساب آورد و به حقوق آنها احترام بگذارد.

کمیسیون می گوید «موضع سخت ترکیه نسبت به افکار و عقاید ناراضیان در سال جاری، زمانی که پلیس در پاسخ به موج اعتراضات به زور متوسل شد، آشکار گردید.»

در گزارش کمیسیون گفته می شود فضای سیاسی ترکیه قطبی شده است، «به این معنا که در آن تمام صداها شنیده نمی شود، دولت موضعی سازش ناپذیر در برابر ناراضیان برگزیده و نتوانسته است از حقوق و آزادی های اساسی حفاظت و دفاع کند.»

گزارش همچنین از چارچوب قانونی ترکیه، قوه قضائیه و ارعاب های سیاسی که موجب کاهش آزادی بیان می شود انتقاد می کند، با این حال پیشرفت ترکیه در اصلاحات قضایی و کوشش برای صلح با شورشیان کرد و تقویت حقوق کردها را تحسین می کند.

قائم مقام وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به گزارش هشدار داد افزایش فشار بر کشور او می تواند حمایت سیاسی برای عضویت در اتحادیه اروپا را تضعیف کند.
XS
SM
MD
LG