لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

پلیس ترکیه برای برخورد با معترضان به بازداشت‌های اخیر متوسل به گاز اشک آور شد


پلیس ترکیه برای متفرق کردن جمعیتی که روز شنبه در شهر استانبول در اعتراض به بازداشت‌های اخیر دست به تظاهرات زدند، از گاز اشک آور و آب پاش‌های فشار قوی استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تظاهرات به دنبال اعلام رسمی حکم دستگیری ۹ نفر از کارکنان روزنامه منتقد «جمهوریت» و همچنین بازداشت چند تن از مقام‌های حامی کردها آغاز شد.

رویترز به نقل از یک شاهد عینی نوشت که گاز اشک آور برخی خیابان‌های محله شیشلی استانبول، محل تجمع معترضان، را پر کرده و صدای پرواز هلیکوپترهای پلیس نیز در فراز آسمان شنیده شد.

پس از کودتای نافرجام اواخرتیر ماه، دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اقدام به بازداشت بسیاری از مظنونان مرتبط با آن کرد، که انتقادهای گسترده داخلی و خارجی را در پی داشته است.

در آخرین مورد، صلاح‌الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک‌ داغ، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها که از طرفداران کردها در ترکیه است، به همراه ۹ عضو دیگر پارلمان ترکیه روز گذشته توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در واکنش به دستگیری‌های اخیر در ترکیه گفت بازداشت یا تعلیق بیش از ۱۱۰ هزار نفر از کودتای نیمه ژوئیه به این سو، از جمله بازداشت قانونگذاران حامی حقوق کردها، «فراتر از حد مجاز» است.

روز جمعه، گروهی از کردهای ترکیه در چند شهر مختلف در اعتراض به این بازداشت‌ها تظاهرات کردند. چند نفر از سیاستمداران پیشین هم که در مقابل دادگاهی در شهر کردنشین دیاربکر در میان تظاهرکنندگان بودند، دستگیر شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG