لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

ترکیه: بمب گذاران فرودگاه استانبول ازبک، قرقیز و روس بودند؛ بازداشت ۲۲ متهم


ماموران امنیتی در فرودگاه آتاتورک استانبول
ماموران امنیتی در فرودگاه آتاتورک استانبول

مقامات ترکیه می گویند شواهد محکمی دارند که نشان می دهد بمب گذاران اخیر فرودگاه استانبول از شهر رقه در شمال سوریه که محل استقرار گروه "دولت اسلامی" یا داعش است، آمده بودند.

این مطلب را یک مقام ارشد دولت ترکیه روز پنجشنبه به شبکه سی ان ان اعلام کرد. مقامات ترک می گویند که بمب گذاران اهل قرقیزستان، ازبکستان و روسیه بودند و حدود یک ماه پیش از رقه به ترکیه آمدند.

به گزارش سی ان ان، مقامات ترکیه می گویند بمب گذاران یک واحد آپارتمان در منطقه فاتح استانبول اجاره کردند. آنها می گویند یکی از مهاجمان گذرنامه خود را در آپارتمان جا گذاشت.

مقامات گفته اند که این حمله به شدت خوب برنامه ریزی شده بود و رهبری داعش در آن نقش داشت. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به فرودگاه استانبول را برعهده نگرفته است.

همچنین روز پنجشنبه مقامات ترکیه گفتند ۲۲ نفر را در ارتباط با بمب گذاری فرودگاه استانبول بازداشت کردند که از این تعداد سیزده نفر در استانبول و ۹ نفر نیز در ازمیر بازداشت شدند. خبرگزاری دولتی ترکیه گفته است که سه نفر از بازداشت شدگان شهروندان خارجی بودند.

شمار کشته شدگان بمب گذاری سه شنبه شب فرودگاه استانبول تا روز پنجشنبه به ۴۳ نفر افزایش یافته است. دست کم یک ایرانی در این بمب گذاری کشته و پنج نفر دیگر نیز مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG