لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

انفجار در خیابان استقلال استانبول پنج کشته برجای گذاشت؛ یک ایرانی در میان قربانیان


پرسنل امنیتی و بهداشتی در صحنه انفجار حاضر شده اند. 19 مارس - خیابان استقلال استانبول
پرسنل امنیتی و بهداشتی در صحنه انفجار حاضر شده اند. 19 مارس - خیابان استقلال استانبول

بمب گذاری انتحاری در استانبول انفجار پنج نفر کشته و ۳۶ نفر مجروح شده اند که حال چند نفرشان وخیم است.

روزنامه حریت چاپ ترکیه می گوید تمامی کشته شدگان، غیر از فرد بمب گذار شهروندان خارجی بودند. به گفته این روزنامه سه نفر از قربانیان اسرائیلی و یک نفر شهروند ایران بود. وزارت بهداشت ترکیه هویت این شهروند ایران را علیرضا خلمان معرفی کرده است.

این در حالی است که یک سخنگوی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا نام شهروند ایرانی کشته شده را علیرضا رزمخواه اعلام کرده است.

ایرنا می گوید در انفجار استانبول یک بچه یک و نیم ساله به نام دایانا رزمخواه و اعظم رزمخواه و ژیلا شریعت اعلایی نیز مجروح شده اند و وضعیتشان رضایت بخش است.

محمت موذن اوغلو وزیر بهداشت ترکیه گفت ۳۶ نفر از جمله ۱۲ خارجی و یک کودک مجروح شده اند و حال هفت نفر از آنان وخیم است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید مجروحان حادثه عمدتا شهروندان خارجی هستند. وزارت بهداشت ترکیه می گوید مجروحان از شهروندان ایران، اسرائیل، ایرلند، ایسلند، امارات و آلمان هستند.

خبرگزاری ایسنا گفت محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در پایان دیدار یک روزه خود از ترکیه در تماسی تلفنی با یکی از مجروحان ایرانی عملیات تروریستی استانبول که در بیمارستان بستری است از وی احوال پرسی کرد و گفت گفت: "کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول پی گیر وضعیت سلامت وی خواهد بود."

انفجار روز شنبه ۲۹ اسفند ( ۱۹ مارس) در خیابان استقلال رخ داد که یکی از شلوغ ترین خیابان ها و مراکز خرید در این شهر به شمار می رود.

کنسولگری آمریکا در استانبول روز شنبه در هشداری به آمریکاییان گفت که از منطقه بمب گذاری شده دوری و اخبار را از طریق رسانه های محلی پیگیری کنند.

هفته گذشته نیز وقوع انفجارهای انتحاری در آنکارا پایتخت ترکیه باعث شد این کشور در حالت آماده باش قرار گیرد. مسئولیت آن حمله را یکی از گروه های شورشی کرد برعهده گرفت.

این حمله همزمان با سفر جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به استانبول در روز شنبه صورت گرفت. آقای ظریف بمب گذاری در استانبول را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG