لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

یک روز پس از بمب‌گذاری آنکارا، ترکیه مواضع پ‌کا‌کا را بمباران کرد


ترکیه می گوید گروه پیکارجوی پ‌کا‌کا در بمب‌گذاری آنکارا دست داشته است.
ترکیه می گوید گروه پیکارجوی پ‌کا‌کا در بمب‌گذاری آنکارا دست داشته است.

تنها یک روز بعد از بمب‌گذاری در آنکارا، دولت ترکیه اعلام کرد هواپیماهای نظامی این کشور روز دوشنبه ۱۸ بار مواضع شبه نظامیان کرد در شمال عراق را بمباران کرده اند.

این حملات مواضع "حزب کارگران کردستان" ترکیه موسوم به پ‌کا‌کا را هدف قرار داد.

به نظر می رسد این حملات واکنش دولت ترکیه به نقش احتمالی پیکارجویان کرد در بمب گذاری روز یکشنبه در آنکارا باشد. روز یکشنبه، انفجار بمبی در آنکارا باعث کشته شدن ۳۷ نفر شد.

با اینکه هنوز بطور رسمی، هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته، دولت ترکیه روز دوشنبه پیکارجویان کرد را به دست داشتن در این انفجار متهم کرد.

مقام های امنیتی ترکیه اعلام کرده اند هویت یکی از عاملان حمله انتحاری روز یکشنبه در آنکارا را شناسایی کرده اند و این بمب‌گذار، یک زن عضو گروه پ‌کا‌کا بود.

هنوز حزب کارگران کردستان، پ‌کا‌کا واکنشی به این اتهام نشان نداده اما پیشتر، حزب دموکراتیک خلق‌ها که به پ‌کا‌کا نزدیک است در بیانیه ای حمله آنکارا را محکوم کرده بود.

مدتهاست بین کردهای پ‌کا‌کا و دولت ترکیه در جنوب این کشور درگیری است و تا کنون دهها نفر از ساکنان جنوب ترکیه کشته شده اند. دولت ترکیه، پ‌کا‌کا را گروهی تروریستی می داند.

این دومین انفجار بزرگ در یک ماه اخیر از زمان شروع تنش ها بین دولت و شبه نظامیان پ‌کا‌کا است. در انفجار قبلی ۲۹ نفر کشته شدند. در آن اتفاق نیز دولت ترکیه، پیکارجویان کرد سوریه را عامل انفجار اعلام کرد.

گروهی موسوم به "بازهای آزاد کردستان" مسئولیت آن انفجار را برعهده گرفت و اعلام کرد هدف شان واکنش به سیاست های رجب طیب اردوغان بوده است.

دولت آمریکا حمله آنکارا را محکوم کرده و بر مشارکت نیرومند خود با ترکیه در پیکار با تهدید مشترک تروریسم تأکید کرده است.

ترکیه پس از پیشروی کردهای سوریه در جنگ با داعش و همچنین گروه های مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مواضع آنها را به توپ بست.

XS
SM
MD
LG