لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

انفجار آنکارا دست کم ۳۴ کشته برجای گذاشت، آمریکا محکوم کرد


بمب کار گذاشته درون یک اتومبیل در کنار یک اتوبوس منفجر شد
بمب کار گذاشته درون یک اتومبیل در کنار یک اتوبوس منفجر شد

انفجار بزرگ در یکی از میدانهای اصلی آنکارا، پایتخت ترکیه بیش از سی کشته برجای گذاشته است.

محمت موذن اوغلو وزیر بهداشت ترکیه پس از نشست اضطراری مسئولان در آنکارا در یک نشست خبری گفت در این انفجار دست کم ۳۴ نفر کشته و ۱۲۵ نفر مجروح شده اند. این جلسه اضطراری به دستور احمد داووداوغلو نخست وزیر ترکیه پس از بمب گذاری تشکیل شد.

وبسایت روزنامه حریت در ترکیه به نقل از موذن اوغلو نوشت سی تن از قربانیان در صحنه انفجار جان باختند و چهار نفر دیگر در راه بیمارستان. او گفت یک یا دو نفر از این افراد احتمالا عوامل حمله بودند.

وزیر بهداشت ترکیه همچنین گفت حال ۱۹ نفر از مجروحان وخیم است.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای حمله تروریستی در آنکارا را قویا محکوم کرد و گفت "ما بر شراکتمان با ترکیه در نبرد با تروریسم تاکید می کنیم."

انفجار در میدان کیزیلای رخ داده که یکی از کانون های عمده خرید و حمل و نقل در آنکارا و همچنین در نزدیکی ساختمان های دولتی و سفارتخانه ها است.

دو روز قبل سفارت آمریکا با صدور بیانیه ای درباره یک تهدید بالقوه در مرکز آنکارا هشدار داده و به شهروندان آمریکایی توصیه کرده بود که به این منطقه نروند.

شبکه خبری ان تی وی گفت اتومبیلی که گفته می شود حامل مواد منفجره بود در کنار یک اتوبوس منفجر شد و در اثر آن چندین اتومبیل دیگر آتش گرفتند.

حدود یک ماه پیش نیز در حمله دیگری که فاصله کمی از محل حمله روز یکشنبه داشت، ۲۹ نفر کشته شدند. ترکیه آن حمله را به کردهای شمال سوریه نسبت داد.

همچنین در ماه اکتبر بمب گذاری انتحاری در یک راهپیمایی صلح آمیز در آنکارا بیش از صد نفر را کشت. داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته بود.

ترکیه چند وقتی است که مواضع کردهای سوریه را مورد حمله قرار داده و همچنین با جمعیت کردهای داخل این کشور نیز درگیر است. ترکیه همچنین می گوید با داعش در جنگ است.

آنکارا سه دهه است که با پ.ک.ک – حزب کارگران کردستان ترکیه درگیر است. اعضای این حزب خواستار استقلال در مناطق کردنشین جنوب شرقی ترکیه هستند.

XS
SM
MD
LG