لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

داعش مسئولیت حمله تروریستی به کلوب شبانه در استانبول را بر عهده گرفت


Turkey, Jan. 1, 2017.
Turkey, Jan. 1, 2017.

در حالیکه جستجو برای یافتن عامل حمله به یک کلوب شبانه در استانبول ادامه دارد، گروه دولت اسلامی(داعش) مسئولیت حمله مرگبار به یک کلوب شبانه در استانبول را برعهده گرفته است.

همزمان، گزارش های روز دوشنبه ۱۳ دی از ترکیه حاکیست که تشییع جنازه و خاکسپاری ۳۹ قربانی این حادثه آغاز شده است.

در اولین ساعت های سال ۲۰۱۷ میلادی به وقت ترکیه، یک مهاجم مسلح به سوی مردم در یک کلوب شبانه تیراندازی کرد که این حمله دهها کشته و زخمی برجای گذاشت.

فرماندار استانبول صبح یکشنبه، اول ژانویه، اعلام کرد شانزده نفر از کشته شدگان از شهروندان خارجی هستند. نیویورک تایمز به نقل از «واثب شاهین» فرماندار استانبول تعداد کشته ها را تا صبح یکشنبه ۳۹ نفر و تعداد زخمی ها را ٦٩ نفر اعلام کرد.

در حالیکه پیشتر فرماندار استانبول مهاجمان را چند نفر در لباس بابانوئل عنوان کرده بود، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفت که کشتار در کلوب شبانه رینا توسط تنها یک مهاجم صورت گرفت.

او گفت: «اطلاعاتی که نیروهای امنیتی حاکیست که فرد مهاجم تنهایی به این حمله دست زده است. فرد مهاجم شلوار و ژاکتی به تن داشته و همینطور که وارد می شده اقدام به تیراندازی کرده است.»

به گفته او گزارش هایی تایید نشده وجود دارد که فرد مهاجم با لباس متفاوتی از محل خارج شده است. وزیر کشور ترکیه گفت که جستجوی نیروهای امنیتی برای دستگیری فرد مهاجم ادامه دارد.

شاهدان عینی گفته اند حمله ساعت ۱:۱۵ دقیقه بامداد در کلوب شبانه رینا روی داد که بیش از ۶۰۰ نفر از مردم در آن بعد از سال نو میلادی مشغول جشن بودند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

واکنش آمریکا

شنبه شب، کاخ سفید در بیانیه ای حمله تروریستی در استانبول را محکوم کرد. در اطلاعیه کاخ سفید آمده، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متده ضمن ابراز تسلیت به تیم خود دستور داده که نهایت همکاری را با مقامات ترکیه انجام دهند.

اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد آقای اوباما از سوی تیم امنیت ملی درجریان جزئیات حمله تروریستی در استانبول قرار گرفت.

آقای اوباما بعد از گفت و گو با مشاوران امنیت ملی، نهایت تاسف خود را برای مرگ افراد بی گناه بیان کرد و از تیم امنیت ملی خود خواست با نیروهای ترکیه همکاری لازم را داشته باشند و او را در جریان اوضاع قرار دهند.

جزئیات اولین حمله تروریستی ۲۰۱۷

به گفته فرماندار استانبول، مهاجمان سه نفر بودند و بعد از هدف قراردادن پلیس به داخل کلوب شبانه حمله کردند.

فرماندار استانبول به خبرنگاران گفت یکی از مهاجمان افسر پلیس مقابل کلوب و یک شهروند عادی را به قتل رساند و بعد مهاجمان مردم بی گناه داخل کلوب را به رگبار بستند.

کلوب رینا در نزدیکی پل بزرگ شهر استانبول بر روی تنگه بوسفور قرار دارد
کلوب رینا در نزدیکی پل بزرگ شهر استانبول بر روی تنگه بوسفور قرار دارد

کلوب رینا در محله اورتاکوی مشرف به تنگه بوسفور است که بخش اروپایی و آسیایی استانبول را جدا می کند.

در روزهای اخیر هزاران مامور پلیس و امنیتی در شهر استانبول حضور داشتند. پیشتر و بعد از ترور سفیر روسیه در استانبول، سفارت آمریکا درباره امکان ترور به شهروندان آمریکایی هشدار داده بود.

محمد کوکارسلان مالک این کلاب به سایت روزنامه حریت گفت که از زمان هشدار مقام های امنیتی آمریکا درباره حمله احتمالی، تخمین های امنیتی در ده روز گذشته چند برابر شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG