لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۷

مقام دولتی ترکیه: ترور سفیر روسیه ظاهرا «برنامه‌ریزی» شده بود


جسد آندری کارلوف پس از برگزاری مراسمی ویژه در فرودگاه آنکارا، عصر سه شنبه به روسیه منتقل شد.
جسد آندری کارلوف پس از برگزاری مراسمی ویژه در فرودگاه آنکارا، عصر سه شنبه به روسیه منتقل شد.

در حالی که تحقیقات کارشناسان روسیه و ترکیه درباره سوء قصد به جان سفیر روسیه در آنکارا همچنان ادامه دارد، یک مقام ارشد دولت ترکیه روز سه شنبه گفت بعید است مهاجم به تنهایی اقدام به این کار کرده باشد.

آندری کارلوف سفیر روسیه در ترکیه عصر دوشنبه در یک گالری هنری در آنکارا به ضرب گلوله یک مامور امنیتی ۲۲ ساله ترک به نام مولود مرت آلتینتاش کشته شد و خود مهاجم نیز توسط ماموران پلیس از پای در آمد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارشناسان روسی روز سه شنبه محل وقوع حادثه در پایتخت ترکیه را مورد بازرسی قرار دادند. مسئولان ترکیه نیز هنوز جزئیات تحقیقات صورت گرفته را برای عموم منتشر نکرده‌اند.

یک مقام ارشد دولت ترکیه که نخواست هویتش فاش شود در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس، ترور سفیر روسیه را اقدامی «کاملا حرفه‌ای که توسط یک نفر به تنهایی انجام نشده،» توصیف کرد و گفت ظاهرا برنامه‌ریزی شده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، آلتینتاش که عضو پلیس ضدشورش ترکیه بود، در مرخصی بوده و روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) یک اتاق در هتلی نزدیک به آن گالری (محل حادثه) رزرو کرده بود. پلیس پس از بازرسی از اتاق، آن را پلمب کرد.

تاکنون هفت نفر – از جمله والدین مهاجم، خواهر، سه تن از بستگان و همچنین هم‌خانه او در آنکارا – در ارتباط با این پرونده دستگیر شده‌اند.

ضارب پس از شلیک به سفیر روسیه شعارهایی درباره بحران سوریه و جنگ در حلب سر می داد.

ورود مستقیم نظامی روسیه در جنگ سوریه در هشتم مهر ماه ۱۳۹۴ در حمایت از بشار اسد، تحولات آن کشور را به نفع دمشق تغییر داد و زمینه‌ساز پیشروی‌های پی در پی نیروهای دولتی در ماه‌های اخیر شد.

ترور سفیر روسیه در آنکارا، یک روز پیش از برگزاری نشست‌های سه جانبه وزیران دفاع و خارجه روسیه، ترکیه و ایران در مسکو، با هدف یافتن راه حلی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه انجام شد.

در حالی که تحقیقات همچنان ادامه دارد، جسد آندری کارلوف عصر سه شنبه و پس از برگزاری مراسمی ویژه در فرودگاه آنکارا با حضور مقام‌های دولت ترکیه و برخی دیپلمات‌های خارجی حاضر در آنکارا، به روسیه منتقل شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG