لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

اسرائیل: در تلاشیم کمک های ترکیه قبل از عید فطر به غزه برسد


کشتی "لیدی لیلا" نخستین محموله کمک های انسان دوستانه ترکیه را پس از حدود شش سال، برای ساکنان غزه ارسال می کند.
کشتی "لیدی لیلا" نخستین محموله کمک های انسان دوستانه ترکیه را پس از حدود شش سال، برای ساکنان غزه ارسال می کند.

در پی توافق هفتۀ پيش اسرائيل و ترکيه برای از سرگيری مناسبات ديپلماتيک، نخستين کشتی حامل کمک های انسان دوستانه ترکيه برای فلسطينيان نوار غزه پس از شش سال در یک بندر اسرائيلی پهلو گرفت.

اورن روزنبلات سخنگوی وزارت خارجۀ اسرائيل گفت "توافقنامه ای که چهار روز پيش بين اسرائيل و ترکيه به امضا رسيد به اين ترتيب، بلافاصله به اجرا در آمده است. دولت اسرائيل دارد تلاش می کند با تسريع روند ترخيص بار کشتی، اين کالاها تا قبل از برگزاری مراسم عيد فطر به غزه برسد."

کشتی ليدی ليلا حامل بيش از ۱۰ هزار تن مواد غذايی، اسباب بازی، پوشاک و هدايای ديگر برای ساکنان غزه در بندر اشدود اسرائيل، نخستين فرايند توافق آشتی جويانۀ هفتۀ پيش نخست وزيران دو کشور اسرائيل و ترکيه برای عادی سازی مناسبات است.

اين هدايا قرار است برای عيد فطر به دست ساکنان نوار غزه برسد.

اما در حالی که اسرائيل از يک سو از حلقۀ محاصرۀ نوار غزه يک گام عقب نشسته، به نظر می رسد اکنون لبۀ تيز سخت گيری هايش به کرانه باختری رود اردن تغيير جهت داده و دور تا دور کرانه باختری را برای انجام تحقيقات جنايی مربوط به حملۀ اخير يک مهاجم فلسطينی به يک خانواده يهودی بسته است.

بنی کالمينسون رئيس آموزشگاه يهودی اوتنيل گفت "اگر دولت به مردم این احساس را ندهد که از جان آنها محافظت می کند، ممکن است مردم خودشون وارد عمل شوند و افراد بی احتياط دست به خشونت بزنند."

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل ديروز گفت، اسرائيل تدابير و راه های زيادی برای جلوگيری از اينگونه خشونت ها به کار گرفته است.

بنيامين نتانياهو گفت "ما مدام با ترور دست به گريبانيم. در اين ارتباط هميشه افت و خيزهای زيادی وجود داشته است. داريم راه های مختلفی را امتحان می کنيم ... که قبلاً هرگز آنها را امتحان نکرده بوديم؛ راه های حبرون را با ۷۰۰ هزار نفر جمعيت بسته ايم، اجازه کار روستائيان بانی نعيم رو لغو کرده ايم، جايی که شش نفر از آنها [به اسرائيلی ها] حمله کرده بودند. تعداد زيادی سرباز مستقر کرده ايم، در مورد تک تک اعضای خانواده شان در ارتباط با هرگونه قتل، حمله يا دستگيری در ارتباط با حمله ها تحقيق می کنيم."

روز جمعه پيش، اسرائيل چهار نقطه در غزه را بمباران کرد. دولت اسرائيل در توجيه اين حمله می گويد، شبه نظاميان حماس از اين نقاط برای حمله به اسرائيل استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG