لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

کشتی کمک های ترکیه برای ساکنان غزه به اسرائیل رسید


کشتی ترکیه ای لیلا هنگام بارگیری در بندر مرسین، پیش از حرکت به سوی اسرائیل
کشتی ترکیه ای لیلا هنگام بارگیری در بندر مرسین، پیش از حرکت به سوی اسرائیل

کشتی حامل کمک‌های انسانی ترکیه برای فلسطینیان ساکن غزه به اسرائیل رسید. این کشتی که پس از ترمیم روابط آنکارا و تل آویو و با هماهنگی اسرائیل، برای کمک به مردم غزه فرستاده شد، روز یکشنبه در بندر اشدود در اسرائیل پهلو گرفت.

این کشتی حامل ۱۰ هزار تن کمک های انسانی از جمله مواد غذایی، اسباب بازی، کفش و لباس است. به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، سفر کشتی ۳۵ ساعت طول کشید.

مناسبات ترکيه و اسرائيل از پنج سال پیش با حملۀ اسرائيل به يک کشتی حامل کمک‌های بشر دوستانۀ ترکيه در راه غزه و کشته شدن ملوانان ترک تیره شد، اما هفته پیش دو کشور بر سر عادی سازی روابط خود توافق کردند.

بنابر توافق دو کشور، اسرائیل ۲۰ میلیون دلار به خانواده‌های فعالان حقوق بشر که در یورش اسرائیل به کشتی ترکیه کشته شدند خسارت می پردازد. به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ترکیه نیز وعده داده است که از نفوذ خود برای جلوگیری از حملات حماس به اسرائیل استفاده کند.

پیش از قطع روابط دیپلماتیک و فراخوانده شدن سفرای دو کشور، اسرائیل و ترکیه روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی داشتند اگرچه به رغم تنش ها، تجارت میان دو کشور ادامه یافت و در سال ۲۰۱۴ میلادی از مرز پنج میلیارد دلار فراتر رفت.

XS
SM
MD
LG