لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

یک روز پس از انفجار استانبول؛ ترکیه ۹نفر را به ظن همکاری با داعش دستگیر کرد


آمبولانس ها و نیروهای آتش نشانی ترکیه در نزدیکی محل انفجار در میدان سلطان احمد شهر اشتانبول - ۲۲ دی ۱۳۹۴
آمبولانس ها و نیروهای آتش نشانی ترکیه در نزدیکی محل انفجار در میدان سلطان احمد شهر اشتانبول - ۲۲ دی ۱۳۹۴

یک روز پس از بمبگذاری انتحاری میدان سلطان احمد در شهر استانبول، نیروهای ویژه ضدتروریسم ترکیه در یک عملیات سراسری ۹ نفر را به ظن همکاری با گروه افراطی داعش دستگیر کردند.

سه نفر از آنها تبعه روسیه هستند و در شهر آنتالیا در جنوب این کشور بازداشت شدند؛ کنسولگری روسیه در آن شهر این خبر را تایید کرده است.

احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه به همراه وزیر کشور آلمان با حضور در میدان سلطان احمد و با گذاشتن دسته‌های گل در محل انفجار، به قربانیان حادثه روز سه شنبه ادای احترام کردند.

همزمان وزیر کشور ترکیه در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود، از تلاش کشورش در ممانعت از ورود ۳۶ هزار نفربه این کشور خبر داد که احتمال می رفت با گروه داعش همکاری داشته باشند.

در حالی که بیشتر قربانیان انفجار روز گذشته در استانبول گردشگران آلمانی بودند، مقام‌های آلمان از شهروندان آن کشور خواسته‌اند برنامه سفرهای خود به ترکیه را لغو کنند.

در حالی که واکنش‌های جهانی به انفجار روز سه شنبه در استانبول ادامه دارد، رسانه های مستقل یا مخالف حزب حاکم ترکیه، عملکرد حزب حاکم عدالت و توسعه را به چالش کشیدند.

کشته شدن شهروندان عادی در شهرهای کردنشین ترکیه در میانه درگیری‌های بین ارتش و نیروهای پ.ک.ک. موضوعی است که رسانه ها ازعدم توجه دولتمردان ترکیه و نهادهای بین المللی به آن انتقاد کرده اند.

چند روز قبل از انفجار استانبول، احمد آلتان نویسنده مطرح ترکیه و سردبیر روزنامه "طرف" در مقاله‌ای نوشته بود، "گویی تا رخدادی در استانبول اتفاق نیافتد، توجه چندانی در ترکیه به آن نمی‌شود؛ همانطور که تا در استانبول برف نبارد، کسی در ترکیه از زیر برف ماندن شهروندان شرق این کشور با خبر نخواهد شد."

سازمان دیدبان حقوق بشر پیشتر در بیانیه ای به آواره شدن هزاران نفر و کشته شدن ده ها نفر از شهروندان عادی، که در میان آنها به نام ۵۴ کودکان اشاره شده بود، به دولت ترکیه اعتراض کرده بود.

XS
SM
MD
LG