لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

دیدبان حقوق بشر: تلفات غیرنظامیان در مناطق کردنشین ترکیه رو به افزایش است


معترضان در منطقه کردنشین دیاربکر صورت های خود را پنهان کرده اند - ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵
معترضان در منطقه کردنشین دیاربکر صورت های خود را پنهان کرده اند - ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵

سازمان دیدبان حقوق بشر هشدار داد تلفات غیرنظامیان عملیات امنیتی نیروهای ترکیه در مناطق کردنشین این کشور در حال افزایش است و از مقامات ترکیه خواست تا از حجم عملیات امنیتی خود بکاهند.

سازمان دیدبان حقوق بشر روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد که در جریان اجرای اعمال مقررات حکومت نظامی ۲۴ ساعته در ماه های سپتامبر و اکتبر، مرگ ۱۵ غیرنظامی مستند شده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید مرگ این افراد تنها "نمونه" هایی بوده که مستند شده و باید تحقیقات جامعی در این باره صورت بگیرد.

با این حال، فعالان کردی و گروه های حقوق بشر محلی تعداد کشته شدگان از ماه ژوئیه را بیش از ۱۰۰ نفر اعلام کرده اند.

حکومت نظامی از ۱۴ دسامبر

ترکیه در چند شهر عمده کردنشین این کشور از جمله سیلوپی و جیزره حضور نیروهای امنیتی را پررنگ کرده و از تاریخ ۱۴ دسامبر مقررات حکومت نظامی در این دو شهر اعمال کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس و بر اساس گزارش های محلی حدود ۱۰ هزار سرباز با پشتیبانی تانک ها، در این شهر ها مستقر شده اند.

ترکیه از ماه ژوئن شاهد چندین حمله تروریستی و بمب گذاری عمده مرگبار در سال ۲۰۱۵ بوده است و شماری از نیروهایش هدف حملات شورشیان کرد این کشور قرار گرفته اند.

دست کم در سه بمب گذاری انتحاری مرتبط با داعش در ترکیه نزدیک به ۱۴۰ نفر کشته شدند. شورشیان "حزب کارگران کردستان" ترکیه یا پ.ک.ک نیز به برخی مناطق شهری به ویژه در مناطق هم مرز عراق و سوریه در ترکیه حمله کرده اند.

آنکارا همزمان با اعلام هدف قرار دادن مواضع داعش، به مواضع شورشیان مسلح گروه "حزب کارگران کردستان" ترکیه یا پ.ک.ک در جنوب شرق این کشور و شمال عراق نیز حمله کرد.

ترکیه و آمریکا "حزب کارگران کردستان" را گروهی تروریستی می دانند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، از زمان شکسته شدن آتش بس غیررسمی میان ترکیه و پ.ک.ک در ماه ژوئیه امسال، دست کم ۲۰۰۰ نفر کشته شده اند.

اعمال مقررات منع رفت و آمد شبانه (حکومت نظامی) در مناطق کردنشین ترکیه باعث اعتراضاتی در دیگر شهرها از جمله استانبول شده است؛ اما دولت ترکیه همچنان مصمم به اجرای آن است.

سفر رهبر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه به مسکو

در همین حال گزارش شده است مسکو میزبان صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه است. صلاح الدین پیش از سفر به مسکو و دیدار با سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت برای فراهم کردن شرایط ایجاد دفتری برای حزب به مسکو سفر می کند.

صلاح الدین دمیرتاش از منتقدان سیاست های رجب طیب اردوغان علیه کردهای ترکیه است. او قرار است روز پنجشنبه در مسکو باشد.

رهبر حزب اپوزیسیون ترکیه پیشتر سرنگونی اخیر یک جنگنده روس بدست ترکیه را محکوم کرده بود.

روابط ترکیه و روسیه در پی سرنگونی جنگنده روس رو به وخامت گذاشت و گمان می رود میزبانی از صلاح الدین دمیرتاش روابط آنکارا و مسکو را از آنچه هست سردتر کند.

XS
SM
MD
LG