لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۰

ایران، عراق و ترکیه علیه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان متحد می‌شوند


وزارت امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه اعلام کرد وزیران خارجه سه کشور ترکیه، عراق و ایران برای همکاری جهت اقدام علیه برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان به توافق رسیده‌اند.

وزیران امور خارجه سه کشور در بیانیه مشترکی درباره همه پرسی استقلال اقلیم کردستان که قرار است ۲۵ سپتامبر برگزار شود ابراز نگرانی کرده و آن را سبب ایجاد ناآرامی های احتمالی جدید در منطقه خوانده اند.

مولود چاووش اغلو، ابراهیم جعفری و محمدجواد ظریف در این بیانیه تاکید کرده‌اند همه پرسی مذکور نه برای کردها و نه برای دولت اقلیم کردستان مفید خواهد بود و توافق کرده اند علیه آن به اقدام های هماهنگ و مشترک دست بزنند.

وزیران امور خارجه این سه کشور که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برند همچنین جامعه بین المللی را به مداخله علیه برگزاری همه پرسی استقلال در اقلیم کردستان فرا خوانده‌اند.

در بیانیه مشترک آنها همچنین ابراز نگرانی شده است که ناآرامی های احتمالی ناشی از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق مهار نشدنی خواهد بود.

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان با وجودی که لازم الاجرا تلقی نمی‌شود، اما می‌تواند به روند تجزیه در عراق دامن بزند که هم اکنون با چالش‌های قومی و نژادی روبروست.

کاخ سفید نیز می‌گوید آمریکا بارها در توجیه مخالفت خود با همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق به رهبران آن تاکید کرده فعلا تلاش همگان باید متوجه شکست دادن داعش و ایجاد ثبات در مناطق آزاد شده از اشغال آن گروه باشد.

وزارت خارجه ایالات می‌گوید آمریکا از اقلیم کردستان عراق خواسته است ضمن متوقف ساختن برگزاری این رفراندوم، وارد گفت‌وگوهای جدی و پایدار با بغداد شود، و آمریکا آماده است چنین گفت‌گوهایی را تسهیل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG